Myslivci říkají: Odstřel toulavých koček nám povoluje zákon. Ty působí v revíru jako škodná. Vybíjejí drobné živočichy. A vůbec, k čemu je dobrá potulná číča? Jen roznáší nemoci. A pes, když se rozběhne za zvěří? Taky mu kulka patří.

Ostatně počet mrtvých mazlíčků každoročně klesá. V roce 1973 padlo přes třicet šest tisíc psů  a skoro sto šedesát tisíc koček. Ještě před deseti lety bylo zastřeleno přes dvacet tisíc koček.

Ochránci zvířat oponují: Myslivec je podle nich tvor líný a záludný. Než by stopoval mazaného kance, raději odbouchne bezbranné zvířátko. Lovci prý zkreslují počty a ve skutečnosti zahubí pejsků a kočiček mnohem víc.

Lze najít řešení? Čipovací programy a registry  v tomto případě nepomohou. Zvážit je třeba jinou věc: v době, kdy přemnožená lovná ničí lesy, jsou škody, které mohou způsobit domácí chlupaté poklady, v revíru menší než malé.

Zákon, umožňující odpravit každou kočku, která je dál než dvě stě metrů od stavení, je zastaralý. Stejně jako ten, který odsuzuje k smrti každého čoklíka, který se s jazykem vyplazeným žene za srnkou. Proto je potřeba tuto normu prostě zrušit. Chovatelé budou šťastni a myslivci budou mít víc času na to, aby dělali, co mají.