Plachetní lodi byly nádherné a převálcovaly je parníky. Na koni se jezdilo báječně, musel ustoupit motorkám a klasickým autům. I ta teď dohnala koňská pomsta. Elektromobily budou dočista jinačí. Budou jezdit takřka samy nebo úplně samy, z řidiče se stane jakýsi pasažér s odpovědností.

Pravděpodobně si ty samohyby budeme víc půjčovat, než je vlastnit. Zmizí romantika dobrodružných vyjížděk a burácejících motorů. Skončí ale i pekelné zácpy, vzduch bude čistší a smrtelné nehody na silnici se nejspíš stanou raritou.

Tato generace zažila víc změn než všechny předchozí a zvykli jsme si bleskem se naučit nové věci. Nová krásná auta ovládneme taky (nebo ona nás, jak už se to stalo s mobily). Rád bych ale, aby ta „pravá“ auta dostala možnost žít dál v jakýchsi rezervacích. Koně už v moderní civilizaci neslouží jako pracovní či bojový prostředek, je s nimi zábava a sport. Stejně je to s plachetnicemi. Staré vinylové desky dokonce prožily triumfální vzkříšení.

Věřím tedy, že budou povoleny sportovní a terénní okruhy, kde by „překonaná“ auta našla nové uplatnění. Nechci totiž, aby symbol dvacátého století a svobody jednotlivce zanikl docela.

Autor je bývalý novinář a politik.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.