Těžko se najde někdo, kdo by pochyboval o tom, že je to správné. Kosmetické pokusy jsou zakázány už nějaký čas a mastiček a vodiček všeho druhu je na trhu habaděj. Západní civilizace se v posledních letech snaží o větší ohledy k živým tvorům, kteří s lidmi obývají Zemi. Jako v tomto případě jsou však laskavé kroky vždy jen dílčí.

Natěšená děcka kupříkladu v posledních dnech sledovala výlov rybníků. Člověk nemusí být přírodozpytcem, aby si položil otázku, zda by se vysílený, zoufalý a dusící se kapr raději dobrovolně nenabídl k experimentování. Zvlášť kdyby věděl, že ho čeká už jen ponižující živoření v kádi a jistá smrt.

Poslanci osvobodili norky, život kuřat ve velkochovech je horor. Bojujeme proti psím množírnám, vepříci jsou však mučeni v kotcích a vražděni.

Dílčí kroky, které dávají najevo, že zvíře je cítící bytost, nejsou pokrytectví, většinou jen maximum možného. Pokud Západ nepotká katastrofa, brzy budou zakázány i výlovy rybníků a tradiční kádě s kapříky. To už asi každý tleskat nebude a bude se mluvit o ničení tradic. Pak teprve bude nutno připomenout, že ještě nedávno byly největší lidovou zábavou veřejné popravy.