Boj proti kapitalismu je v módě. Zatím ne se srpem a kladivem v ruce. Spíš s květinou a písní na rtech. Současný světový řád přeci plodí nerovnosti. Bohatí bohatnou a chudí zůstávají chudí. Země Západu nevědí co s přebytky, Jih hladoví. Boháči dál plundrují zdroje a ničí životní prostředí. Zisk je jim milejší než budoucnost planety. Pokud nezničíme kapitalismus, všichni se tu tedy dřív nebo později usmažíme.

Martin Komárek.
Glosa Martina Komárka: Pryč s kapitalismem

Úvaha je to elegantní, ale od základu chybná. Současný kapitalismus nejenže přináší boháčům bohatství. I dříve chudé země nevídaně bohatnou. Za hladomory nemůže nedostatek potravin natož pak cynismus Západu, ale války místních pohlavárů. Nikdy v dějinách neměli talentovaní a pracovití jednotlivci takovou šanci proskakovat kamenné i skleněné stropy. Ekologické cíle západních vlád jsou hodně ambiciózní a podle všeho upřímně míněné.

Kapitalismus funguje dobře, ne však samočinně. Má tendenci se zadrhávat. Kostnatět. Blbnout. Potřebuje pohaněče, provokatéra, který mu bude dávat zlé otázky. Z tohoto hlediska pomáhají stávkující studenti rozvoji kapitalismu víc než orgie vánočních slev. Doufejme, že se nerozejdou, až si tady přečtou, komu slouží.

Martin Komárek.
Glosa Martina Komárka: Radnice „sbírá data“