Přepočteno na pivo: muži týdně devět půllitrů, ženy dva. Určitě bychom byli radši, kdybychom absolutní světovou špičku atakovali spíše ve výši platů a mezinárodních kulturních a sportovních úspěchů než v sosání.

Ministr Adam Vojtěch by rád omezil reklamu na alkohol. Je to poněkud problematické, neboť na rozdíl od cigaret není alkohol sám o sobě vědecky prokázaným zabijákem. Odedávna lidé pijí na radost a aby zahnali žal. Problém spočívá v tom množství. Psychologové naši nadspotřebu vysvětlují stresem v práci, zlomenými vztahy nebo obojím.

Možná je vysvětlení prostší. Jak řečeno, od počátku civilizace lidé pijí víno a pivo buď v družné zábavě, nebo aby zapomněli na bídu světa okolo. Naše hospodská kultura spojená s pábením a občasnou bitkou je už skoro kulturním dědictvím UNESCO. Obávám se však, že nárůst pijáctví lze vysvětlit spíše touhou povznést se nad smutný svět. Pokud je to tak, omezení reklamy na alkohol by bylo jen prázdným gestem. Kdo chce léčit smutek, „lék“ si najde. Zdraví lidu by tedy ministr Adam Vojtěch prospěl nejspíše tím, kdyby zakázal přímé přenosy z jednání sněmovny.

(Autor místopřísežně prohlašuje, že tuto glosu psal naprosto střízlivý.)

Autor je bývalý novinář a politik.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.