V Česku nejsou lidi a Ukrajinci tu chtějí pracovat. Vláda nyní zvýšila legální kvóty dvojnásobně. O zaměstnanecké karty tak může požádat čtyřicet tisíc lidí z Ukrajiny. Pořád je to málo.

Výkon ekonomiky snižuje nedostatek pracovníků v dělnických a technických profesích. Ukrajinci tyto práce umějí, a navíc jsou ochotni tvrdě dřít. Náš Úřad práce se sice snaží maximálně vyjít vstříc zaměstnavatelům a dodat jim lidi, které potřebují, ale nemá už z čeho brát. V evidenci úřadu jsou mnohdy už jen ti, kteří pracovat nechtějí.

Otázka je, proč vláda na poptávku od zaměstnavatelů zareagovala tak pozdě. Proč už dříve nezvýšila kvóty a neposílila personál na zastupitelském úřadu ve Lvově, kde se táhnou dlouhé fronty. Vyřízení legálního povolení trvá měsíce. Lidé z Ukrajiny, kteří tu chtějí pracovat, pak zákon „obkročí“. Vyřídí si tříměsíční vízum, a dokud jim nevyprší, pracují v Česku.

Mají naše úřady obavy z kriminality? Věru, kriminálníci nejsou ti, kdo žmoulají čepici ve frontě na lepší život. Ti cestují jinak. Obavy z toho, že cizí dělníci vezmou práci našim, jsou zcela bláznivé. Jsou povoláváni na zoufale prázdné pozice. Kdyby se hospodářská situace prudce zhoršila, lze poměrně rychle politiku přijímání pracovníků z Ukrajiny změnit.

Je dobře, že sem může přijít Ukrajinců víc. Otázka zní: Proč pořád tak málo?

Autor je novinář a bývalý politik

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.