Nestálo by to patrně za zmínku nebýt toho, že je Miloš Zeman neustále vydáván kritiky za slouhu Moskvy a Pekingu, ba málem za národního zrádce. Prezident je zkušený politik a jeho zkušenost ho naučila pragmatismu. Režimy v Rusku a v Číně nepředěláme. Pokud si osobujeme právo je morálně kritizovat, z politického hlediska to vypadá jako blafání čivavy na stádo slonů.

Pokud někoho nepředěláme a nepředělá ho ani Amerika, je lepší s ním mít slušné vztahy a z nich prospěch. Zeman uráží tímto postojem samozvané moralisty a uráží je s velkou chutí. Moralisté ho za trest líčí jako senilního sluhu nelidských režimů.

Prezident sice zná dobře Machiavelliho a umí jeho poučky tvůrčím způsobem používat. Nikdy nepřekročí své zásady. Jedna z nich je, že okupace Československa byla čiré zlo. Další je jednoznačná podpora Severoatlantické aliance. Je vyznavačem nesmlouvaného boje proti terorismu a po Trumpovi asi druhým největším přítelem Izraele. A nakonec je eurofederalistou. Na středoevropského politika je to snad až trochu moc charakteru. Pokud by navíc dosáhl toho, aby Rusko z úcty k němu odmítlo pitomý zákon, co mu ještě vyčítat?

Autor je publicista a bývalý politik

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.