Populistickému nápadu, dát Polákům v pondělí 12. listopadu volno, aby se vyspali z kocoviny, jak říkají i oni sami, ale selhalo provedení. Pod narychlo sepsaným jednorázovým zákonem schází stále podpis prezidenta. Ten ho má připojit až 8. listopadu. Řeknete si: formalita. Ale proč až tak pozdě?

Ta nejistota Poláky deptá. Tak bude volno, nebo ne? Budou otevřené školy? Máme si sehnat hlídání? Továrny se vztekají, že s volnem, o kterém nevědí, jestli vůbec bude, při plánování roku 2018 nepočítali, a kdože jim uhradí ztráty. Pro PiS rok před parlamentními volbami nečekaná, ale jen drobná komplikace.

Mezi odboráři se totiž šeptá, že by brzo u státních čerpacích stanic mohli tankovat se slevou. Kaczyński totiž nechce jen vyhrát, jak mu slibují současné průzkumy, on chce vyhrát hodně. A bezúplatný volič? To je dnes skoro protimluv.

Poučení pro české politiky je jednoduché. Zapomeňte na karenční dobu. Chcete-li hodně vyhrát, nestyďte se a buďte jako Kaczyński, prodejte ten stoletý stát se slevou.

Autor je novinář žijící ve Varšavě.