Zrovna jsem nucen jednat s úřadem. Komunikuji s ním pomocí datové schránky. Na první žádost mi vůbec nereagoval. Poslal jsem tudíž jemnou urgenci, zda nemůžu být s něčím nápomocen. Nakonec mi úředník zavolal: „Tak mám před sebou vytištěnou tu vaši žádost, zrovna mi ji přinesli.“ Naše státní správa v kostce.

Ředitel Unie vydavatelů Václav Mach
Komentář Václava Macha: Cenzura internetu? Ne, jde o zisk gigantů

Jsme stát, který když zaváděl velké databázové systémy, tak nebyl několik týdnů schopen normálně fungovat. Navíc stály tolik peněz, že to dodnes zajímá policii i soudy. A přestože byly tak nehorázně drahé, komunikace mezi sebou jim dělá vážné problémy. O výstavbě moderní páteřní optické sítě nemá cenu ani mluvit. A slyšeli jste někdy o Národním elektronickém nástroji? Tak ten spíš nefunguje, než funguje. Proto stále žijeme ve státě, v němž jeden úředník elektronickou žádost vytiskne a druhý ji odnese ke třetímu k vyřízení.

Ne, neumíme digitalizaci ani elektronizaci. Stejně jako neumíme stavět dálnice, rychlostní železnice a řadu dalších pro stát v 21. století důležitých věcí. Přesto přeji stále ještě nadšeným Pirátům mnoho štěstí.

Autor je publicista žijící ve Varšavě

Desítky lidí se v Praze připojily k mezinárodnímu protestu proti chystané reformě Evropské unie o ochraně autorských práv na internetu.
Pryč se směrnicemi. Desítky lidí v Česku demonstrovaly za svobodný internet