I v Polsku se konají v řadě měst duhové pochody. Bezpečnost, která je u nás zatím při podobných akcích běžná, není rozhodně běžná u našich severních sousedů.

Duhová vlajka, symbol homosexuálů všude ve světě.
ČERNÁ A BÍLÁ: Je správné, že vyvěsil pražský magistrát duhovou vlajku?

Poslední případ se stal koncem července v polském městečku Bialystok. Poklidná manifestace byla napadena pravicovými radikály a fotbalovými chuligány. Hromadné bití mladého muže, který se přiznal ke své sexuální orientaci. Honba na čtrnáctiletou dívku, běžnou účastnici demonstrace, kterou napadali „ochránci tradiční rodiny“, jak se sami nazývají.

Ty záběry byly děsuplné. Odsouzení ze strany vládních elit přišlo pozdě a bylo příliš licoměrné. Sexuální menšiny jsou zde ze strany vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS), spřízněných médií a mocné církve dlouhodobě ostrakizovány.

Jednotlivá vojvodství, kde vládne PiS, se předhánějí v deklaracích, jak je jejich region již zcela zbaven této zhoubné ideologie. Boj proti ideologii LGBT je součástí i předvolební kampaně do parlamentu.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Chvála sjednocení Německa

I u nás se v názoru na další osud sexuálních menšin radikalizuje takzvaně „konzervativní“ část politického spektra, podporu má i u některých proudů českého katolického kléru. Zatím u nás nikdo účastníky duhového pochodu za nezúčastněného dohledu policie nebije. Naštěstí. V Polsku bychom se ale dceři účast na něm pokusili rozmluvit.

Autor je publicista žijící ve Varšavě.