„V Bílém domě došly židle,“ byla nejčastější jízlivost na jeho adresu. „Lidé a časy se mění,“ okomentoval ve vážnějším tónu snímek přední polský novinář Tomasz Lis a přidal k aktuální fotce jednu staršího data. Na ní sedí v křesle mračící se Lech Walesa a nad ním stojí rozesmátý a výrazně mladší Donald Trump.

I v Polsku, stejně jako v Česku, budou v říjnu komunální volby. Dudova návštěva bude jistě patřičně marketingově využita, bez ohledu na názory kritických novinářů a více než podbízivou Dudovu nabídku, aby se stálá americká základna jmenovala Fort Trump. Zároveň to i přes zmíněné vady na kráse a fakt, že Duda do Varšavy nic důležitého neveze, úspěch pro polskou diplomacii je. Náš prezident si o podobné návštěvě může nechat jen zdát. Proč?

Polsko dává do rozpočtu NATO více než by podle pravidel muselo, vládnoucí strana Právo a spravedlnost je křesťansky konzervativní, země je trvale antikomunistická a protiruská. Ne že by se tohle všechno Trumpovi líbilo, ale stále to pro ostatní Američany dost znamená. Co z toho dnes splňuje naše země?

Autor je novinář žijící ve Varšavě.