Všichni se sice shodují na nutnosti nalezení společné řeči, jenže příkopy, které byly vykopány po posledním vítězství vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), jsou příliš hluboké a za toxickou atmosféru v zemi mohou vždy jen ti druzí.

I nezávislý a liberální Adamowicz byl terčem nechutných útoků. Zrádce národa, špatný Polák, zloděj. To byly běžné urážky ze strany PiS na jeho adresu. Aktivně se do jeho očerňování před jeho smrtí zapojila i státní televize TVP ovládaná konzervativní vládou. Televize za viníky tragédie pak označila nenávistnou opozici a každého, kdo by ji snad z šíření nenávisti chtěl obvinit, hodlá zažalovat.

Nepřipomíná vám to něco? U nás prezident vyzývá k likvidaci jedné profesní skupiny, názorové odpůrce označuje za patologickou sedlinu. U nás je státnízástupce schopen aktivistce, jež pomáhala uprchlíkům, říci, že nevidí důvod, proč by stíhal hnutí Islám v ČR nechceme. Vyhrůžky, že bude rozřezána, přece mohla z jeho strany očekávat. U nás naštěstí zatím strojvůdci stíhají před úmyslně poraženými stromy zastavit. K něčemu podobně tragickému, jako se stalo v Gdaňsku, ale míříme mílovými kroky.

Autor je novinář žijící ve Varšavě.