Po upozornění izraelské ambasády, že to je velmi necitlivé přirovnání a že nejspíš dobytčákem nikam nikdy nepojede, prohlásil, že jeho slova byla zneužita.

Čechojaponec Tomio Okamura se obává „odnárodňování“ států, ale nebojí se na to upozornit. „Promícháme rasy a kultury tak, aby Čech, Ital i Němec měli v budoucnu společné předky, asi třeba někde v Somálsku,“ řekl. Jeho strana SPD má jisté výhrady i k holokaustu, tedy zatím jen k romskému v Česku.

Miloš Zeman o sobě před nedávnem v Izraeli prohlásil, že je árijec. Árijci byli mimo jiné ti, co stáli na nástupišti, ne ti, co přijížděli přeplněnými dobytčáky. Alespoň dodal, že se cítí být i Židem. Je v pořádku, když ve Svaté zemi použijete nacistické označení pro jedinou správnou rasu? Asi ano, nebezpečnější je přece vyhazování květin neoblíbených státníků do koše, protože to je zárodek protofašismu.

V situaci, kdy se Evropou jako mor opět šíří antisemitismus (viz průzkum CNN a zpráva Mosadu), je naprosto chucpe zneužívat nacistickou terminologii a ještě sám sebe obdivovat, jak jsem to ale nelacině statečný.

Autor je novinář žijící ve Varšavě.