Jízda v písečných dunách a kamenitých úsecích přináší velké nebezpečí hlavně pro motocyklisty. Ze všech jezdců jsou nejméně chráněni. Krutým důkazem je včerejší smrt ostříleného Portugalce Paula Goncalvese. Ráno ještě vyrazil z bivaku poblíž Rijádu, ale večer zůstalo jeho místo ve Vadí ad-Dauásir opuštěné. Osudným se mu stal těžký pád.

V sedmé etapě Rallye Dakar zahynul portugalský motocyklista Paulo Goncalves (na snímku je přikryté jeho tělo na místě nehody). Čtyřicetiletý jezdec měl podle organizátorů těžký pád na 276. kilometru rychlostní zkoušky, při kterém utrpěl vážná zranění.
Tragédie na Dakaru. Po pádu zemřel portugalský motocyklový jezdec Goncalves

Něco podobného zažil před dvěma roky český motorkář Ondřej Klymčiw. Po nehodě strávil měsíc v nemocnici v Limě, dlouho se pak léčil doma. Měl štěstí narodil se podruhé.

Zahynul i zakladatel Dakaru

Smrt provází Dakar od jeho počátků. V roce 1986 zemřel po havárii vrtulníku jeho zakladatel Thierry Sabine. Obzvláště tragický byl závod o dva roky později. To si nejkrutější daň vybralo šest (!) dakaristů.

Josef Macháček z Buggyry v dunách.
Dakar: V místě, kde měl nehodu Goncalves, to bylo hodně ošemetné, řekl Macháček

Smrt kosí nezkušené začátečníky i šampiony v roce 2006 zahynul dvojnásobný motocyklový vítěz Fabrizio Meoni. Umírají i diváci podél trati. Celkový počet obětí se od roku 1979 vyšplhal na sedm desítek.

Česko dakarský pomníček naštěstí nemá. Zatím.