Vycházejí z rozumných argumentů. Zdraví není laciné, a to ani v případě, že si člověk neškodí sám. Když si navíc škodí vědomě, jdou útraty za jeho údržbu do mnohem vyšších částek. Přitom peněz do zdravotnictví teče víceméně pořád stejně. Místo aby se prostředky vynakládaly tam, kde jsou skutečně potřeba, jdou pak na nápravu škod, jimž se dalo předejít.

Bohužel nepřišli s příliš inovativním seznamem, a tak požadují především vyšší zdanění tabáku a alkoholu. Tedy komodit, které jsou již dnes docela solidně zdaněny. Na druhou stranu je jim třeba přiznat i velkou odvahu, když požadují vyšší zdanění i vinařů, čemuž se stále stát brání.

Samozřejmě se nabízí celá řada dalších škodlivostí, které by si vyšší zatížení zasloužily. Především to je cukr, který stojí za solidním nárůstem průměrné hmotnosti Čechů v posledních dekádách. A omezit by se třeba také mohly spalovací motory, které nám sice už nepůsobí tolik rakoviny plic jako před 30 lety, ale na zdraví rozhodně nepřidávají.

Škoda že se politická garnitura věnuje jen sama sobě a kromě zvyšování důchodů neřeší žádné problémy společnosti. Argumenty ekonomů o nezdravém životním stylu by měla vyslechnout.