Sci-fi? Fantazie zločinců bude vždy bujnější než fantazie úřadů, natož obětí. Pokud doma máte internetové připojení nebo jen telefonní přípojku, možné bude téměř cokoli.

Síly by se ale nyní mohly trochu narovnat. Eurokomisařka Věra Jourová se snaží prosadit celounijní spolupráci v boji s kybernetickým zločinem. Její úvaha je logická: zločinci jednají v nadnárodních strukturách, pojďme s nimi bojovat také na vyšší než národní úrovni. Jak by to fungovalo prakticky? Když například španělský hacker vykrade účet přerovského občana, měli by čeští prokurátoři možnost téměř přímo úkolovat španělské policisty. 

To je velmi citlivá novinka pro každou národní justici. Jde o prolomení jedné z klíčových národních kompetencí. Jak ale bude přibývat podobných případů, bude také sílit tlak na potírání tohoto segmentu kriminality. A Jourová má pravdu, že řešení nabízí jen nekompromisně celounijní přístup.

Bude zajímavé sledovat, jak dopadne tento konflikt mezi touhou po spravedlnosti a touhou ponechat si vše národní a nebruselské.