Na první pohled nápad jistě zajímavý, především proto, že útěky lékařů do ciziny v Česku všichni těžce nesou a řešit nedostatek lékařů nabíráním cizinců se momentálně nenosí. Při podrobnějším zkoumání má však Vojtěchův návrh řadu nedostatků.

Tím největším je, že podobné vazalství (byť smluvní) by mohlo narazit u soudu. Například první doktor, který by smlouvu jednostranně vypověděl a státu odmítl vrátit peníze, by celou věc mohl pozdržet na pěkně dlouho. Některý ze soudů by mu navíc mohl dát za pravdu, že stát stojící na demokracii a volné soutěži mu nemá co diktovat, kde v rámci EU má své služby nabízet.

Zkrátka je načase si přiznat, že v Německu je vyšší životní úroveň a pro české, většinově státní zdravotnictví, to bude navždy problém. Řešení není v experimentech s podivně konstruovaným platem, jehož část je podmíněna budoucím chováním doktora. Řešením je zavedení školného pro mediky. V civilizovaném světě to bývá standardní opatření, které narovnává pozici mezi státem a lékaři. U nás se jasně ukazuje, že medicína zdarma nevede jen k dobrýmřešením.