Glosa Stanislava Šulce: Nechť medici platí
Na pořad dne se dostává další nápad, jak zabránit útěkům českých lékařů do zahraničí. Ministr Adam Vojtěch přichází s nápadem, že by mladí lékaři při čekání na složení atestačních zkoušek brali větší plat než nyní v podobě určité dotace. Podmínkou by bylo uzavření smlouvy se státem, že neutečou za lepším za kopečky. Když to poruší, budou muset část dotace vrátit.
Na první pohled nápad jistě zajímavý, především proto, že útěky lékařů do ciziny v Česku všichni těžce nesou a řešit nedostatek lékařů nabíráním cizinců se momentálně nenosí. Při podrobnějším zkoumání má však Vojtěchův návrh řadu nedostatků.
Tím největším je, že podobné vazalství (byť smluvní) by mohlo narazit u soudu. Například první doktor, který by smlouvu jednostranně vypověděl a státu odmítl vrátit peníze, by celou věc mohl pozdržet na pěkně dlouho. Některý ze soudů by mu navíc mohl dát za pravdu, že stát stojící na demokracii a volné soutěži mu nemá co diktovat, kde v rámci EU má své služby nabízet.
Zkrátka je načase si přiznat, že v Německu je vyšší životní úroveň a pro české, většinově státní zdravotnictví, to bude navždy problém. Řešení není v experimentech s podivně konstruovaným platem, jehož část je podmíněna budoucím chováním doktora. Řešením je zavedení školného pro mediky. V civilizovaném světě to bývá standardní opatření, které narovnává pozici mezi státem a lékaři. U nás se jasně ukazuje, že medicína zdarma nevede jen k dobrýmřešením.
Autor: Stanislav Šulc