Nákup Novy má pro Kellnera dokonalý smysl. Předně to platí pro jeho byznys. Kellnerova PPF ovládá dvojici významných telekomunikačních společností – operátora O2 a vlastníka infrastruktury Cetin.

Ve světě je v posledních letech zcela běžné, že právě telekomunikační giganti skupují televizní stanice i hollywoodská studia, protože se zkrátka navzájem potřebují a jde jim to dohromady lépe než každému zvlášť. V tomto se PPF zachovala zcela běžně.

Přesto lze poměrně oprávněně spekulovat, že ten byznysový byl jen jedním ze dvou důležitých důvodů tak nákladné koupě. Tím druhým je politika. Již pár let v Česku probíhá oficiálně nevyhlášený boj miliardářů o ovládnutí politiky. Andrej Babiš svým vstupem do aktivní politiky změnil pravidla hry a nějakou dobu tím vyhrával.

Nicméně vítězství v bitvě neznamená vítězství ve válce. A to možná brzy pocítí právě Andrej Babiš. Již od letošního jara v bitvě s Milošem Zemanem ztratil mnoho politických bodů. I kvůli němu se značně přesouvá rozhodující politická moc z premiéra na prezidenta.

Možná i proto vlastník hnutí ANO začal otevřeněji mluvit o prezidentské kandidatuře. A právě v tom mu nyní Petr Kellner udělal čáru přes rozpočet. Stálo jej to údajně 50 miliard korun, třikrát víc, než za kolik kdysi Kellnerova PPF samostatnou Novu prodala. I to naznačuje, že o byznys jde tentokrát až ve druhém sledu.