V hlavní roli budou takzvané korporátní dluhopisy. Pokud nevíte, oč jde, jste nejspíš v bezpečí. Pravdou ale je, že v posledních třech čtyřech letech poměrně dost Čechů investovalo statisícové částky do cenných papírů, které jim měly vynést několikaprocentní zisk ročně. V době, kdy na běžných i spořicích účtech v bance nedostanete téměř nic, to vypadalo jako skvělá investice. Zvlášť když usmívající se finanční poradce ujišťoval, že je vše regulováno a zajištěno. To ovšem často byla lež.

Česká národní banka se totiž povinnosti kontrolovat všechny dluhopisy vydávané v Česku zbavila. A najednou se s (bez)cennými papíry roztrhl pytel. Dokonce je prodejci přes mnoho zákazů nabízeli  i přes telefon.

Pokud vám to něco připomíná a máte doma nějaký podobný investiční hit, podívejte se, co je zač. Koukněte se, jak se firmě uvedené jako emitent daří. Matematika to je neúprosná. Pokud má firma zisk 20 milionů, je nemožné, aby někdy splatila závazky v hodnotě stamilionů, natož miliard.

Mnohdy v tom ani nebyl úmysl, ale jen velké oči. Na vrcholu růstu si firma vymyslela velkolepý plán na rychlé zbohatnutí. Potřebovala peníze, které jí lidé také s velkýma očima rádi půjčili. Plány jsou jedna věc, realita druhá. Pokud firma s penězi naložila špatně, lidé nedostanou vůbec nic. A zbudou jim jen ty velké oči… pro pláč. Jen připomeňme, že zodpovědní o tom všem dobře věděli, přesto neudělali nic.