Soudy je jako vždy téměř všechny ve zrychlených lhůtách zamítly a nová zastupitelstva a noví senátoři se po období krátké nejistoty mohli ujmout svých mandátů a práce. Až na výjimku města Strakonic. Tam návrh na neplatnost voleb podal neúspěšný kandidát, podle kterého před volbami disponovalo vítězné hnutí výhodnějšími podmínkami pro propagaci v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i na sloupech lamp.

Tomáš Jirsa
Glosa Tomáše Jirsy: Cirkusy v ohrožení

Perfektně odůvodněné rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích o zrušení voleb ve Strakonicích však může otevřít Pandořinu skříňku, neboť ve více než šesti tisících obcí a měst v České republice se najde vždy někdo nespokojený, kdo má pocit, že byl ve své volební kampani omezen. Z principu věci má starosta a vedení radnice vždy lepší přístup do médií než opozice. Nebudou soudy po dalších komunálních volbách zavaleny stovkami a tisíci žádostí o zneplatnění voleb?

A jak si soudy poradí s hypotetickou možností parlamentních voleb, kdy by například předseda některého politického hnutí ovládal skrze svěřenský fond celý mediální dům? A co když některá kandidující protistrana bude tuto skutečnost žalovat s tím, že tuto možnost neměla a byla porušena zásada rovnoprávnosti? Poděkujme městu Strakonice, že proti rozhodnutí Krajského soudu podalo ústavní stížnost a doufejme, že Ústavní soud přispěje k uklidnění situace.

Senátor za ODS, starosta Hluboké nad Vltavou

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.

Tomáš Jirsa
Glosa Tomáše Jirsy: Evropský dvojí metr