Stavbu plynovodu, který pod patronací Německa financují evropské energetické firmy, připraví již tak chudou Ukrajinu o finance z tranzitu plynu. Naopak, dlouhodobě naváže Německo na dodávky ruského plynu a zajistí Rusku finanční příjmy. Nezdá se vám, že se nějak vytrácí naše deklarovaná snaha pomáhat Ukrajině a sankcionovat Rusko, aby se dosáhlo vrácení Krymu Ukrajině?

Když média informovala o významu plynovodu na českém území, mnohokrát zaznělo, jak je transfer plynu z Ruska pro Česko ekonomicky i technicky výhodný. Určitě ano. Ptám se však, kde jsou všichni „putinobijci“, kde jsou všichni ti, kteří mají plnou pusu boje proti ruské rozpínavosti, proti ruským fake news? Proč se nepřivazují k bagrům, které staví plynovod, proč nedemonstrují před Úřadem vlády? V německém Bundestagu to za všechny evropské pokrytce vyjádřil jeden z poslanců slovy: „Principy jsou krásná věc, ale nenajíte se jich.“

Nemáte také pocit, že se stavbou plynovodu připojujeme k velkému evropskému pokrytectví vůči nešťastné Ukrajině? Nejprve jí nabídneme asociační dohodu, odřízneme ji od obchodu s Ruskem, stanovíme jí poměrně přísné kvóty na export a pak podporujeme Nord Stream 2 a ruské zisky. Nějak se mi z toho ty evropské hodnoty vytrácejí.

Autor je senátor za ODS.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.