Na Majdanu v roce 2013 a v lednu 2014 řečnila řada evropských politiků a slibovala Ukrajincům lepší budoucnost. Natěšeni těmito řečmi a podpisem asociační dohody slibovali ve volbách tamní politici Ukrajincům členství v EU i NATO. Obojí je v mnohaletém horizontu bohužel nereálné. Podpisem asociační dohody jsme však připoutali Ukrajinu k EU a odstřihli od Ruska, do té doby jejího největšího ekonomického partnera. A Rusko ukazuje, že si tuto geopolitickou změnu nenechá jen tak líbit.

Uplynulo pět let a všechny zásadní problémy společnosti trvají. Oligarchové dál ovládají ekonomiku, média i politiku, každodenní korupce zasahující všechny vrstvy obyvatel je stejná. Právní stát? Čeští podnikatelé přiznávají, že ochrana byznysu je i v Rusku několikanásobně vyšší. Lepší životní podmínky? Kdyby byly, nepracovaly by statisíce Ukrajinců v zahraničí.

A co si po pěti letech přejí obyvatelé Ukrajiny? Jednoznačně zastavení války na Donbase! Samozřejmě, Rusko se nechová asertivně a problémy Ukrajiny podporuje. Ale přesto si musím klást otázku, zda při tomto výsledku na Ukrajině neselhala evropská politika?

Autor je senátor za ODS.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.