Klára Samková má 25 let praxe jako členka advokátní komory a celou tu dobu řeší případy, které řeší i ombudsman. Ostatně, s kanceláří ombudsmana je v neustálém kontaktu. Za tu dobu vyhrála 11 stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a 20 stížností před Ústavním soudem ČR.

Tomáš Jirsa
Glosa Tomáše Jirsy: Huawei a protikorupční hysterie

V 90. letech byla poslankyní Federálního shromáždění a byla či dodnes je členkou mnoha českých i mezinárodních právnických organizací.

Vydala šest knih, z nichž doporučuji „Romskou otázku – psychologické důvody sociálního vyloučení Romů“ a tolik diskutovanou analýzu „Proč islám nesmí do Česka“. Kdyby si kritici JUDr. Samkové nejprve přečetli tyto knihy, přestali by jí vytýkat její údajně extremistické postoje.

Úlohou ombudsmana je chránit lidi před zvůlí státu. To Klára Samková celý život dělá, někdy i za cenu vlastních problémů. Její zvolení do dané funkce by bylo pokračováním její dosavadní činnosti, tentokrát na institucionální bázi. Jsem přesvědčen, že celoživotní odborná práce Kláru Samkovou na zástupkyni ombudsmana plně kvalifikuje.

Autor je senátor za ODS.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.

Tomáš Jirsa
Glosa Tomáše Jirsy: Složitý rok pro Lenku Bradáčovou