Kritici inovací tvrdí, že Davis Cup přišel o svou výjimečnost, že „ztratil duši“. Řada hvězd v čele s Novakem Djokovičem a Rogerem Federerem hlásí, že se madridského mecheche nezúčastní.

Nový formát je skutečně masivní změnou s nejistým výsledkem, těžko ale popřít fakt, že soutěž dlouhodobě stagnovala. Nová podoba víc odpovídá potřebám současného publika, může oslovit širší spektrum diváků. Vlastenectví stranou: zápasy, jako bylo před pár lety finále Česka se Srbskem, vlastně zajímají jen fanoušky zúčastněných zemí. Zbytek světa zívá, sledovanost klesá.

Odpor výše zmíněných hvězd pramení jinde. Už příští rok totiž začne fungovat ATP Cup s velmi podobným formátem. Organizují si ho sami tenisté a Djokovič je prezidentem hráčské rady ATP. Federer zase investičně stojí za Laver Cupem, dalším atraktivním týmovým kláním. Proto tolik emocí: je jasné, že na trhu není místo pro tři relativně podobné tenisové akce. Odtud také hrozí Davis Cupu největší nebezpečí, protože bez předních hráčů bude (ne)zajímavý jako dosud. Nesmlouvavá bitva o diváky tak začíná. Davis Cupu jde o přežití.