„Nikdo z nás tu ve škole netušil, co nevinná fotka vyvolá,“ ohlíží se zpět ředitelka školy Marcela Prokůpková. Poté, co na stránkách Deníku vyšla v rámci celorepublikového seriálu fotka představující prvňáčky ze školy v teplické čtvrti Prosetice, vyplula na sociálních sítích nechutná vlna nenávisti. Na snímku prvňáčků totiž byly děti řady národností, včetně romské, vietnamské či arabské.

Naštěstí to s českým národem není až tak hrozné. Výhrůžky a nenávist vůči škole posléze vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé z celého Česka posílali dětem i personálu školy, kterým diskutující na so-ciálních sítích vyhrožovali likvidací, pro radost pohledy a vzkazy, organizovali finanční sbírky.

Kresba Milana Kounovského.
Česká balada: O muchomůrce citronové

Pouhých osm dní stačilo společnosti Romea, aby dala dohromady téměř čtvrt milionu korun. Podobnou sbírku uspořádal i podnikatel Patrick Zandl. Podařilo se mu vybrat přes půl milionu.

S originální formou pomoci přišel cestovatel Alexandr Bílek, který v Krkonoších provozuje hotel. „Po té neuvěřitelně prasácké kampani proti dětem na severu Čech jsme se rozhodli udělat radost těm, kteří se potýkají s jakoukoliv nesnášenlivostí ve svém okolí,“ komentuje svůj počin. Dětem a jejich rodičům nabídl Vánoce na horách zdarma.

K této vlně se připojil i Deník. Pro část prosetických školáků uspořádal předvánoční výlet do Prahy. „Ukázali jsme jim, jak funguje vydavatelství, jak se připravují noviny a kde se tisknou,“ uvedl šéfredaktor centrální redakce Tomáš Skřivánek. Každý z účastníků si domů odvážel jako dárek speciální vydání Deníku, v němž byl tento den v Praze zaznamenán.

Kresba Milana Kounovského.
Italský horor: Letenská hrůza