Řeklo by se, co je to čtvrthodina? V lidském životě méně než nic. V novinářském a politickém to ovšem mohou být minuty, do nichž se vejde zásadní oznámení, zvrat v přístupu, klíčové rozhodnutí.

V první předvolební patnáctiminutové debatě Deníku s kandidáty na premiéra Andrejem Babišem (ANO), Ivanem Bartošem (Piráti, PirSTAN) a Petrem Fialou (ODS, SPOLU) to sice nezaznělo s ohlušující razancí, ale palebnou sílu to mělo. „Hnutí ANO má vícero kandidátů, může to být pan Vondrák, pan Havlíček, paní Schillerová. Není to o Babišovi,“ sdělil současný předseda vlády, přičemž každý ví, že v hnutí ANO je naprosto všechno o Babišovi. Pokud teď říká, že není, a vystrkuje před sebe oba vicepremiéry a moravskoslezského hejtmana, má to nepochybně důvod.

Ministr školství Robert Plaga
Ministr Robert Plaga: Vše je nastaveno tak, aby školy už nezavřely

Hned v další části besedy uvedl: „Pokud vyhrajeme volby a sestavíme vládu, půjdeme s tím, kdo je blízký našemu programu.“ Na můj opakovaný dotaz, zda je to hnutí SPD Tomia Okamury, řekl: „My jsme catch all party, máme program pro všechny, důchodce, zaměstnance, živnostníky, podnikatele, vojáky, hasiče. Když nás pan prezident pověří sestavením vlády, odpovím vám.“ Vějíř možností je tudíž otevřen.

Čerstvý průzkum volebních preferencí společnosti STEM přisoudil hnutí ANO 31 procent, trojkoalici Spolu 21,7 a bloku Pirátů a STAN 18,7 procenta. Jde o prázdninovou sondu, takže nemusí zcela odrážet všednodenní naladění populace, ale je nepochybné, že Babišova frontální kampaň má odezvu.

Jenže ani s třicetiprocentní podporou si šéf ANO neporadí. Potřebuje spojence, aby mohl vytvořit funkční vládu, která by získala důvěru sněmovny (byť tato podmínka není nutná, protože prezident Miloš Zeman nechá Babiše klidně vládnout v demisi až do skončení svého funkčního období v březnu 2023).

Volební model Deníku k 19. 8. 2021
Volební model Deníku: ANO je blízko k opětovnému uchvácení vedení

Mohl by to být Tomio Okamura, ale to by Babiše jako evropského politika a podnikatele ukotveného na Západě poškodilo. I z průběhu středeční debaty, kdy ani jednou nezaútočil na Petra Fialu, vyplynulo, že by chtěl za partnera ODS.

Jenže ta, ať už ji povede Fiala nebo Martin Kuba, nemůže den po volbách zahodit všechny své proklamace a zásady. S Babišem by nešla. Ale s Karlem Havlíčkem nebo Ivo Vondrákem? No zajisté, vždyť oba jsou svou podstatou ódéesáci, navíc zkušení politici bez škraloupů. Povolební mapa zdá se být narýsována.