Chodec kráčí po asfaltové cestičce vedoucí odnikud nikam mezi poli. A najednou narazí na nastříkané „Z“, symbol ruských jednotek útočících na Ukrajinu. Chodec si představí bojovného putinovce, jak se pod rouškou noci krade do přírody, aby dal najevo svůj názor. V kostce takhle bizarně zatím vypadá v Česku podpora agresorů. Nemusí to trvat dlouho.

Luboš Palata
Mariupol. Důkaz, že Putin se chová jako válečný zločinec

Těch, kteří nevěří rozumu, vědě a většinové společnosti, neubylo. Přes čtyřicet procent lidí zpochybňovalo covid či účinnost očkování. Byli náchylní věřit „teoriím“, které jim předkládaly sociální sítě. O čipech, spiknutí mocných, o neplodnosti či masovém umírání po vakcínách.

Dnes jsou sice proruské weby vypnuté, ale pořád se můžeme dočíst o ukrajinské genocidě v Donbasu, o nacistech a podobně. Jenže proukrajinská vlna je tak mohutná, že všechno smete.

Vystrčit hlavu s nějakým putinovským názorem znamená koledovat si o vyloučení ze společnosti. A šiřitelé „alternativních pravd“ se cítí silní jen v šiku. Jejich výrobci jsou čím dál tím vynalézavější. Vytvořili přeci už video Zelenského, který v něm vyzývá ke kapitulaci.

V současnosti se chystá reforma školství. Výchova k logickému uvažování, ke schopnosti odlišit propagandu a pravdu, by měla být její páteří.