Vlasta Parkanová dostane odškodné. Více než půl druhého milionu korun. Za deset let popotahování před soudy. Ministerstvo spravedlnosti se jí nyní omluvilo. Celé stíhání bylo nezákonné. Zkrátka paní ministryně, když nakupovala letouny CASA, absolutně nic neprovedla.

Před pár dny získal odškodné i bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Podle obžaloby šmelil s jízdenkami ve velkém. Nic se neprokázalo.

Martin Komárek
Slet ruských švábů?

Připomeňme další velké přehmaty soudců či státních zástupců. Věra Jourová, dnes eurokomisařka, strávila nevinně měsíc ve vazbě. Poslanci ODS Šnajdr, Fuksa a Tluchoř byli neprávem obviněni z úplatkářství. I největší poprask a virvál, který vyvolali státní zástupci, když vtrhli do sídla vlády, splaskl. Petr Nečas sice padl (politicky si to zasloužil). Z hlediska spravedlnosti se ale staly jen malé prohřešky.

Soustava žalobců a soudců je lidské dílo. Přes všechny možné opravné prostředky se tedy nevyhne chybám. Cesta ke zjednání nápravy by však měla být mnohem kratší a odškodnění za pokažený kus života řádově vyšší.