To samo o sobě je důvod k volební porážce, ale když je onou metresou šéfka premiérova kabinetu placená z peněz daňových poplatníků, je to spíš na kolektivní sebevraždu.

Občanští demokraté dostali v předčasných volbách očekávaný výprask v podobě sedmiprocentní podpory a 16 poslaneckých mandátů.

OBRODA FIALOU

Straníci to ale nevzdali a rozhodli se o voliče zabojovat. Do čela si zvolili seriózního emeritního rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialu, který s bývalou ODS neměl nic společného. Není mužem, který by elektrizoval davy, ale pro zklidnění situace byl takřka ideální. Po boku mu stáli věcný a zkušený Zbyněk Stanjura, mladý ekonom Jan Skopeček a dvě výrazné ženy, poslankyně Jana Černochová a pražská zastupitelka Alexandra Udženija. Preference ODS začaly stoupat úměrně tomu, jak se zhoršovala bezpečnostní situace v Evropě a doma se roztrhl pytel s regulacemi všeho druhu.

Čtěte také: Milan Chovanec: Doufám, že si ČSSD sama neprostřelí koleno

Na politické scéně se Petr Fiala, původním povoláním politolog, ostře vymezoval především vůči Andreji Babišovi. Představoval pro něj nesystémové řešení, tvůrce strany vůdcovského typu, oligarchu, který ve svých rukou koncentroval hospodářskou, politickou a me-diální moc. V první polovině vládnutí Sobotkova kabinetu to pro Fialu bylo o to jednodušší, oč víc Babiš lovil v levicovém rybníku. Jenže rok před sněmovními volbami se ČSSD vzpamatovala a začala rozmazané pravolevé spektrum vracet do osvědčených mantinelů. Vystartovala s daňovým balíčkem, který by měl pomoci čtyřem milionům občanů a naopak pustit žilou nejbohatším manažerům a velkým firmám. Andrej Babiš se logicky začal bránit posunem doprava. A tam narazil na ODS, která mezitím zkonsolidovala řady a přidala ještě něco navíc.

KLAUSŮV KLAN V AKCI

Jejím trumfem se totiž ukazuje návrat ke kořenům, k ideově vyhraněným postojům představovaným Klausovou rodinou. Zatímco dnes již bývalý člen ODS Václav Klaus starší přednáší, píše a teoretizuje, jeho syn se pustil do politiky aktivně. Minulý týden byl na pražské konferenci zvolen trojkou strany v hlavním městě. A v rozhovoru pro Seznam Zprávy vypustil pokusný balónek: „Nesmíme se dostat do pozice, kdy budeme šaškovat ve sněmovně s ministrem bez portfeje a kultury. Do vlády s Andrejem Babišem může ODS jít, pokud bude dostatečně silná, nepřenechá mu vnitro a hlavně prosadí své priority, což je snížení daní, vlastní azylová politika, zrušení EET, odmítnutí eura." O tom, že ODS k vládní spolupráci s Babišovým ANO možná „dotlačí lidé z byznysu" hovořil s Deníkem i Alexandr Vondra, další staronová tvář ODS.
Místopředseda Senátu a možný prezidentský kandidát Jaroslav Kubera ví, že podobné názory ve straně existují, ale sám je přesvědčen, že spojenectví s ANO by občanské demokraty zničilo. Totéž si myslí Jana Černochová, která povede pražskou kandidátku ODS. „Do žádné koalice s panem Babišem nepůjdu. Nikdo z ODS o ní nevyjednává, to mohu garantovat, jsou to pouze fámy šířené za účelem poškodit nás před volbami," sdělila Deníku. Šéf poslaneckého klubu ODS a její lídr v Moravskoslezském kraji Zbyněk Stanjura dodává: „Do vlády vstoupíme jen tehdy, pokud budeme mít reálnou šanci prosadit náš program. Politickým cílem je zastavit a vyměnit současnou socialisticko-populistickou vládu."

Jenže slova plynou a voda teče. Oba Klausové vědí, že z opozice se nic prosadit nedá. „Jistě, můžeme zůstat dalších 25 let mimo vládu, ale co s tím?" vznesl neodbytnou otázku Klaus junior. Jinak řečeno, pravdu má šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který řekl, že výběrové řízení na menšího vládního partnera Andreje Babiše právě začalo. Jediný, kdo se ho odmítl bez výhrad účastnit, je právě TOP 09. Cenou za zásadovost ovšem pro ni pravděpodobně bude nikoli 25 let v opozici, ale exitus.

Nenechte si ujít: Duel Jandák vs. Dienstbier: Má ČSSD podpořit kandidaturu Zemana?