Libereckému hejtmanovi Půtovi obnovu skokanských můstků v Harrachově. Pražanům rekonstruované budovy Státní opery, Nové scény Národního divadla a Invalidovny. Penzisté a žactvo by se ještě měli dočkat plošné 75procentní slevy na jízdném ve vlaku i autobuse.

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
ČSSD chce v případné vládě s hnutím ANO pět ministrů

Komentátor Lidových novin (tč. odkloněných z Agrofertu do svěřenského fondu) Petr Kamberský s úžasem podotkl, že na podobný komunismus v praxi je krátká i exministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která chtěla rozdávat obědy dětem zdarma, aby ty ze znevýhodněného prostředí nehladověly.

Kresba dne Milana KounovskéhoZdroj: DENÍK

Jánošík v akci

Babiš vždy mluvil o České republice jako o rodinné firmě, kde je deset milionů akcionářů a jeden vrcholový manažer. Jenže teď to vypadá, že se zhlédl v postavě Jánošíka, který plnými hrstmi rozdává ze společného měšce.

TK po prvním jednání nové vlády s premiérem Andrejem Babišem.
Babiš bude jednat pouze s ČSSD. Chce menšinovou vládu podpořenou KSČM

Ne že bych měla cokoli proti vyšším penzím, právě naopak. A zcela nadšeně souhlasím se zvyšováním kantorských platů, výstavbou koncertních sálů, desítek kilometrů dálnic i nových nemocničních sálů.

Zdroje jsou?

Jenže jako člověk, který má rád rovnici má dáti – dal, se musím ptát, kde chce na ty úžasné plány Andrej Babiš brát, aniž by mocně zvyšoval daně.

Tato otázka je o něco naléhavější po čtvrtečních jednáních, kdy šéf ANO vsadil na levicovou kartu a míří k vládě s ČSSD podporovanou komunisty. Jak chce obě levicové strany přesvědčit, že na své záměry „vydělá“ jinak než zaváděním sektorové daně a utažením opasků nejbohatších jedinců?

Jak sociální demokraté, tak komunisté mají ve svých dlouhodobých programových prioritách progresivní zdanění, které Babiš
a pravicově smýšlející část ANO odmítá. Navíc si po zavedení EET a kontrolního hlášení DPH určitě nebude chtít znepřátelit další podnikatele a bohatší zaměstnance.

Slovenské varování

Proto se do mysli vkrádá podezření, co Babiše popostrčilo k tomu, že definitivně odpískal koketování s ODS
a SPD. Sázka na sociální demokraty přitom nemusí vyjít. Zemanovské křídlo je sice natěšené na pohodlné vládnutí po miliardářově boku, ale zdaleka nemá ve straně převahu. Poslanci Sobotka, Chovanec, Zaorálek, Gajdůšková, Ondráček či Birke budou zvažovat každičký Babišův ústupek, který by stál za jejich podporu koaliční vlády.

Výjezdní zasedání vlády ČR v Libereckém kraji proběhlo 13. března. Na snímku je premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před schůzkou se členy Rady Libereckého kraje.
ANO a KSČM zbývá doladit poslední debaty o programu

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v ČT naznačil, že jeho hnutí je připravené nabídnout sociálním demokratům i jedno silové ministerstvo. Obrana ani zahraničí nejsou pro ČSSD zajímavé návnady. To jasně řekl Deníku už před únorovým sjezdem Jan Hamáček. Zdravotnictví
a sociální věci Babiš nedá.

Zbývá tedy jediný resort, který by stál za hřích s šéfem ANO. Tím je ministerstvo vnitra. Jeho logickým šéfem by se mohl stát Jiří Zimola, Babišův dlouholetý příznivec.

Ani se nechci domýšlet, v jaký profit z tohoto sňatku by mohl doufat Andrej Babiš. Studentské demonstrace komentoval příjemným sdělením, že ve svobodné společnosti je normální, když lidé projevují svůj názor.

„Nevidím na tom nic špatného,“ dodal s tím, že se chová striktně podle ústavy. „Dodržujeme právní pořádek a nemáme v úmyslu na justici nic měnit.“ To je, pane premiére v demisi, dobře. Slovenské události jistě i vám připomněly, že hlas lidu není radno podceňovat.