Již na Škaredou středu ale papež František naznačil, čemu se bude věnovat především. Setkal se s šestnáctiletou aktivistkou Gretou Thunbergovou, která již dlouhé měsíce bojuje za zdravější planetu pro vlastní generaci. A nutno dodat, že se jí to daří mimořádně efektivně. Jen letos se setkala s velkou částí významných činitelů Evropské unie i jednotlivých členských zemí, její výstražný bojkot školy v pátek se postupně přelévá do dalších zemí. To je mimořádný úspěch a vzhledem k tomu, že Thunbergové je teprve 16, a navíc trpí mírnou poruchou osobnosti, to je takřka zázrak.

Není se proto čemu divit, že se s ní sešel i papež František, tedy muž, který k zázrakům jaksi z titulu funkce tíhne. Právě tento Svatý otec pak navíc nijak neskrývá, že právě stav naší planety jej znepokojuje stále více. Na rozdíl od řady světových lídrů František otevřeně hlásá, že zhoršující se životní prostředí je důsledkem lidské aktivity, je to právě František, kdo podobně jako Thunbergová požaduje radikální změnu chování a prosazuje udržitelný rozvoj planety, nikoli její další drancování.

Vlastně to musí být pro většinu tuzemských konzervativců, kteří se neustále ohánějí křesťanskými hodnotami, noční můra. Však se také mnozí z nich dopouštějí jedné z nejhorších herezí a polemizují s papežem. Ale to jsme mírně odbočili.

Papež pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, především Jana Pavla II., a napíná své síly k závažnému problému, který lidstvo zatěžuje. Zatímco Jan Pavel II. rozhodně byl jedním z důležitých faktorů, které napomohly pádu komunismu a bipolárního světa, František cítí, že může sehrát pozitivní roli v globálním proekologickém hnutí.

Pokud by se mu podařilo rozbít alespoň pár mýtů, které o ekologii panují v důsledku ideologie „bezbřehé svobody na úkor všeho a všech“, zasloužil by svatořečení, nebo alespoň světskou variantu – Nobelovu cenu míru. A že těch mýtů panuje!

Upřímné hlasy

Papeže Františka a Gretu Thunbergovou svět potřebuje. Jsou to důvěryhodní lídři, kteří z nezkažených pohnutek šíří správné myšlenky. Papež tak činí z křesťanských pozic, podle nichž vše stvořil Bůh a člověku to rozhodně nesvěřil proto, aby to Adamovo plémě zničil.

Neméně zajímavé pozice jsou ty, z nichž svět kritizuje švédská aktivistka. Téměř bez jakýchkoli emocí odmítá chodit do školy, protože proč by se učila, když v dospělosti bude při nejlepším bojovat o holé přežití? Ozývá se jako hlas dnešních teenagerů a mladších, kteří mají z ekologických, ale i ekonomických hledisek horší vyhlídky než generace jejich rodičů. Není se čemu divit, že je to štve. Nechť čistě pro forma zazní i opačné hlasy. Ty hlásají, že se svět nemění, neexistují relevantní data, planeta se občas otepluje, občas ochlazuje, vše je jen otázka technologií a kdo tvrdí opak, je sprostý levičák.

Ano, ale ať už levičák, nebo pravičák, oba shodně již nyní nemají čím zalévat své zahrádky, o napouštění bazénů nemluvě. Ten kůrovec smrky požírá stále rychleji, protože k tomu prostě má podmínky. A konec konců ti obávaní migranti sem také přijdou hlavně proto, že už prostě nebudou mít co pít ani jíst. Takže komu se nelíbí sucho a bojí se migrantů, měl by se zaposlouchat do kázání papeže Františka nebo Grety Thunbergové. Možná se pak přiblíží ten hezčí svět, o kterém všichni tak sní.