Nyní Andrej Babiš odletěl do USA, a zatímco se fotil s Donaldem Trumpem, doma protimafiánská policie prohledávala byty politiků hnutí ANO, neboť jsou podezřelí z ovlivňování státních zakázek.

Těžko říct, proč se v tutéž dobu objevily dva roky staré snímky křepčících poslanců ANO Radka Vondráčka a Miloslava Janulíka na sněmovním pultíku. Režisér amerického filmu Vrtěti psem by nepochybně odtušil, že sněmovní skandálek měl přikrýt věc opravdu závažnou.

Nebýt policejního zásahu, mohl Andrej Babiš svůj americký trumf pocukrovat i místními úspěchy.Kresba Milana Kounovského

V pátek totiž poslanci schválili rozšíření zákona o registru smluv, což je věc, na niž by před časem skoro nikdo nevsadil ani zlámanou greš-li. Proti tomu, aby se povinnost zveřejňování smluv vztahovala i na státem vlastněné giganty, jako jsou ČEZ, České dráhy nebo ČEPS, ostře vystupoval šéf KSČM Vojtěch Filip. Argumentoval tím, že jde o porušení rovnosti vlastnických forem, neboť soukromá konkurence získá před státními podniky neoprávněnou výhodu. Pravda ovšem je, že obchodní tajemství bylo chráněno odjakživa.

ČEZ nebude muset ani teď odhalovat střeva svých výrobních aktivit, zato ale bude vidět na smlouvy týkající se právních a reklamních služeb, marketingu, poradenství atd. Jde zkrátka o vynikající počin zákonodárců a je sympatické, že zástupce navrhovatelů, šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, přiznal zásluhu i jiným: „Klíčovou roli v tom sehrála podpora ANO a jeho zpravodaje poslance Adama Kalouse.“

BOJ S KORUPCÍ?

V pondělí bude vláda schvalovat akční plán boje s korupcí na letošní rok, kam rozšíření registru smluv určitě náleží. Bohužel premiér se při jeho komentování nevyhne otázkám na své dva členy, prvního místopředsedu ANO a šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka a radního městské části Brno-střed Jiřího Švachuly. Jejich jména figurují v kauze Kapsch.

Babiš z Washingtonu vzkázal, že věří ve Faltýnkovu nevinu. Její presumpci pochopitelně ctíme, ale pokud by byl Faltýnek do čachrů kolem mýtného systému nekale zapleten, byl by to skandál a také definitivní konec pohádky o Akci Nespokojených Občanů, která měla smést prohnilé korupčníky z ODS a ČSSD. Radní Švachula, který měl údajně dělat prostředníka mezi předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a Jaroslavem Faltýnkem, je navíc podezřelý z účasti na cinknutých veřejných zakázkách v Brně.

Bude zajímavé sledovat, jak se k případu postaví nové vedení hnutí ANO. Připomeňme, že před čtyřmi lety Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně jen proto, že se do éteru dostala nahrávka, v níž kárá tehdejšího Babišova náměstka na ministerstvu financí Lukáše Wagen-knechta kvůli zveřejnění informace o jejích poradenských službách pro ČEZ.

Až se Babiš popere s Faltýnkovou aktuální kauzou, bude muset pohovořit i se současným šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem.

KYTARA A DUKOVANY

Ten mu trochu ulehčil práci, protože po prvotním fanfarónském sdělení, že je na své řádění s kytarou ve ctihodném sněmovním sále hrdý, vzal zpátečku a omluvil se všem, jichž se jeho konání dotklo. Těch je hodně, zástupci ODS a TOP 09 ho dokonce vyzvali k rezignaci. Ozvali se však i zastánci, například Hrad, který ústy Jiřího Ovčáčka vzkázal, že jde o vrchol pokrytectví, neboť červené trenýrky místo prezidentské standarty pražské kavárně nevadily ani za mák. No, malinké rozdíly tu jsou.

Vondráček byl v době svého kytarového extempore poslancem s výhledem na předsednické křeslo, zatímco skupina Ztohoven je performerská sestava umělců. Vondráček jen exhiboval, protože ho přepadl pocit povolební moci, kdy si jako vítěz může dovolit vše. Trenkaři svým aktem chtěli vyjádřit politický postoj, nešlo jim o legraci a vyplnění volného času. Proto lze na Vondráčkovo šaškování uplatnit přísnější metr.

Premiéra Babiše ovšem čeká daleko vážnější rozhovor. To až se po návratu z centrály CIA v Langley a Bílého domu půjde zeptat Miloše Zemana, co vlastně domluvil během jeho nepřítomnosti s ruským ministrem průmyslu Manturovem. Jinak řečeno, zda už je jisté, že Dukovany dostaví ruský Rosatom.