Předsedou sněmovní Komise pro kontrolu činnosti GIBS byl napotřetí zvolen komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ten byl v roce 1989 členem Pohotovostního pluku VB, který rozháněl demonstranty. O jeden hlas zvítězil nad nominantkou ODS.

Pelikán na odchodu?

„Pro mě to byl nepřijatelný kandidát a moc mě mrzí, že uspěl,“ řekl k tomu ministr spravedlnosti Robert Pelikán, člen hnutí ANO, jehož hlasy byly pro Ondráčkův úspěch rozhodující. Pelikán zvažuje svou další účast ve vládě. Tu by opustil i v případě, že by získala důvěru díky poslancům Okamurovy SPD. Možná stihne rezignovat dříve, než bude muset rozhodnout o vydání hackera Jevgenije Nikulina do USA, nebo Ruska.

Vteřiny dne 2. března 2018
Ruská pomsta, Ondráčkův triumf a pieta za Kuciaka: Vteřiny dne

Vedle Murínovy kauzy tu ještě máme Českou poštu, již nuceně opouští Martin Elkán. Neměl vizi, zdůvodnil to ministr vnitra Lubomír Metnar. Elkán byl nominant ČSSD, která přichází o jednu pozici za druhou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vypoklonkoval ředitele nemocnic v Ostravě a Na Bulovce, přičemž Svatopluk Němeček je významný člen ČSSD. Vítr se prohnal i Úřadem vlády, který podle Babišových slov fungoval jako pobočka Lidového domu placená státem. 

Velkým tématem jsou veřejnoprávní rozhlas a televize, na něž má spadeno především prezident Miloš Zeman, ale v lásce je nemá ani Andrej Babiš. 

„Víte, pane premiére, ovládnutím, lépe řečeno doovládnutím médií, bezpečnostních a zpravodajských služeb se vždycky a všude dělaly státní převraty,“ řekla při čtvrtečních interpelacích poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Skoro to vypadá, že ve dnech, kdy si připomínáme 70. výročí únorového převratu, tu máme takový komunisticko-kapi-talistický Únor číslo 2. Vždyť komunisté rozhodují o důležitých postech i existenci vlády a pomáhají oligarchovi k ovládnutí celé země.

Robert Pelikán
Pelikána prý šokovali jeho kolegové z ANO, kteří hájili minulý režim

A tady navrhuji brzdit v hysterických závěrech. Andrej Babiš sice pozdě, ale poměrně věrohodně doložil, proč se mu praktiky v GIBS nelíbí. Desítky milionů na nábor nových příslušníků použil Murín na pohádkové odměny členů inspekce, ačkoli si na její výkon stěžuje jak nejvyšší státní žalobce, tak olomoucké vrchní zastupitelství. Murín se zapletl do kauzy Bereta, kde šlo o vynášení a prodej citlivých informací. Vyčkejme proto na zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost a kontrolu cifr-špiónů, pak až suďme.

Racionální jádro

Elkán si jako zlatý padák odnese nestoudných 8,5 milionu korun, což není dvakrát ctnostná vizitka ČSSD. V Němečkově nemocnici zaniklo několik odborných pracovišť. Úřad vlády byl opravdu přelidněný. Jinak řečeno, Babišovy čistky mohou mít docela racionální jádro, byť by bylo zajisté lepší, kdyby je dělala vláda s důvěrou.

Během interpelací se premiér v demisi také zavázal, že nezaútočí na veřejnoprávní média cestou, jakou mu poradil Miloš Zeman, totiž neschválením zpráv o hospodaření ČT a ČRo a následným odvoláním jejich rad i generálních ředitelů.

Kandidát na předsedu komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Zdeněk Ondráček.
"Mlátička" v čele komise pro GIBS. Poslanci zvolili komunistu Ondráčka

Pro spolupráci s Vojtěchem Filipem se šéf ANO rozhodl už brzy po volbách, protože šéf KSČM je zkušený politický harcovník, drží slovo a Babiše nepodrazí. Nějaký Ondráček v Babišově strategii nehraje žádnou roli. I když teď se mu jako vrchní kontrolor GIBS hodí zajisté víc než poslankyně ODS.

Avšak Babišovým Rubikonem jsou jeho vlastní lidé, ministři Pelikán a Stropnický. Pokud přijde o ně, neboť sám se přikloní k SPD, pyšně zavrhne spolupráci s ČSSD včetně velkorysých ústupků, teprve pak bude načase vrátit se k varování Heleny Langšádlové.