Ambiciózní plán, který v roce 2016 schválila koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, před pár dny (na návrh ODS) rozmetali poslanci a po nich i senátoři – a to i zástupci zmíněných stran, kteří stáli u zrodu nápadu.

Marný byl boj tehdejší ministryně školství a dnešní poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Dotace pro Agrofert

Zákonodárci posílají dvouleté děti zpět do mateřské náruče, či lépe řečeno do lůna soukromých placených jesliček (těch státních totiž zbylo v celé republice podle posledních dat cca 40).

Kdo s koho

Celou debatu přitom provázela spíše demagogie, nežli věcná snaha (nedokonalý) návrh opravit a uvést v život.

Především není pravda, že šlo o nějakou povinnost dávat dvouleté děti do školek. Rozumný člověk musí návrh chápat jako podanou ruku státu (obcí) rodičům, kteří by jednou dvakrát týdně své dvouleté robě možná rádi odložili.

Karikatura Milana KounovskéhoZdroj: DENÍK

Že by dvouleté děti „hromadně“ končily ve školkách na celý týden od sedmi do pěti, je iluze. Týkalo by se to menšiny dětí. Většina rodičů dnes zůstává s dětmi na tříleté mateřské. Naopak když si maminka dvouletého potomka hodlá na rodičovské přivydělat, jde to ztuha. Reálnou šancí je jen soukromá školka.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: H-System

Je škoda, že když od politiků slyšíme slova typu, že „mateřské školy nejsou státem organizovaný babysitting (hlídání dětí)“. (výrok Jana Skopečka z ODS).

Z pohledu rodiče – daňového poplatníka – svým způsobem o státní hlídání jde. Protože co jiného je třeba taková školní družina…

Školky, kam by mohly i dvouleté děti, nechtěli hlavně zřizovatelé: obce a jejich starostové i ředitelé školek. Upřímně řečeno se jim nemůžeme divit.

Na dvouleté dítě je nutná zvláštní místnost, jiné hračky, většina dětí používá pleny. Učitelek je málo už nyní. A hlavně to všechno stojí nemalé peníze: ministerstvo školství spočítalo cenu adaptace všech školek pro dvouleté na 11 miliard korun, v reálu nyní ročně poslalo asi 300 milionů korun.

Vedro v červenci
Kresba Milana Kounovského

Právě v takové situaci ale by při troše vůle šlo hledat kompromis. Školka s vybavením pro dvouleté by přece nemusela být od začátku všude. Na větší spádovou oblast by stačila jedna či dvě. V reálu by se pak ukázalo, že víc jich možná ani není potřeba.

Dvouletých dětí, schopných jít do školky, je opravdu omezené množství. To potvrdí dětští psychologové a hlavně rodiče samotných dětí.

Kauza „školek pro dvouleté“ je spíše o tom, zda je stát svým občanům-rodičům schopen nabídnout (nikoliv nařídit) servis v podobě jednoho roku k dobru. Nic více, nic méně.  

Martin Kratochvíl.
Týdenní zkrat: Jak na vlhčené ubrousky

V Německu, kde existuje garance umístění dítěte od jednoho roku věku, to jde. U nás zatím ne.

O to větší poklona všem radnicím, které místo pro tříleté či dokonce dvouleté děti vytvořily i bez zákonného nařízení.