Zřejmě ale dojde na ránu z milosti a premiér Robert Fico obětuje svého dlouholetého stranického souputníka a ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Zda navíc Bugár najde odvahu a spolu s dalším koaličním partnerem nacionalistickou SNS položí na lopatky celou vládu, je ale otázkou. Sice by si tak alespoň částečně napravil reputaci u svých voličů, zároveň by ovšem riskoval, že by Most, který se nyní pohybuje na hranici volitelnosti, zcela pohřbil.

Vražda investigativního novináře Jána Kunciaka
Profesní selhání, kritizují soudní lékaři policii za postup po vraždě novináře

V předčasných volbách, které by podle prezidenta Andreje Kisky mohly být už na podzim, by tak nejdůvěryhodnější maďarský politik nemusel dopadnout zrovna nejlépe. Kdo by si to v zemi po Tatrami kdy pomyslel, že zrovna Bugár bude tím, kdo bude rozhodovat o další existenci slovenské vlády!

ZEMĚ SE OTŘÁSÁ

Úkladné vraždy mladého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové odstartovaly sérii odhalení, která od základů otřásla vším, s čím jen na Slovensku otřást šlo. Zjištění, že státní orgány nedokážou ochránit své občany a vyšetřit drasticky kriminální čin, zničilo důvěru národa a vyhnalo ho do ulic. Nevěří vládě, nevěří policii, nevěří Ficovi.

Demonstrace za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a za vznik nové a důvěryhodné vlády na Slovensku, 9. března 2018 u slovenského velvyslanectví v Praze.
Hněv, bezradnost a volání po změně, píše o slovenských protestech tisk

Zastřelení novináře od základu mění politickou realitu na Slovensku. Šok z italské mafie, o které tajná služba roky věděla. Modelka s pochybnou minulostí v náručí zmíněné mafie i v jiných důležitých náručích v roli rádkyně premiéra. Konspirační teorie, že autorem projevů slovenského prezidenta je někdo od filantropa George Sorose. Nedůstojné tiskovky premiéra. Urážky novinářů, fabulace, psychopatické závěry.

LEGALIZACE ZLOČINECKÝCH SCHÉMAT

To všechno ale není nic proti poslednímu odhalení. Známý slovenský prokurátor Vasil Špirka podal trestní oznámení na ministra vnitra Kaliňáka, policejního prezidenta Gašpara a další exponenty slovenské exekutivy. Hovoří o snaze legalizovat jisté procesy, z kterých měl profitovat Kaliňák a bývalý ministr financí, později dopravy, Ján Počiatek.

Že bude muset premiér Fico nakonec Kaliňáka obětovat, je tedy skoro jisté. Jenže, to je to nejmenší, co by měl Fico v této situaci udělat, a vůbec není jisté, zda to bude stačit. Prezident Kiska hovoří o rozsáhlé rekonstrukci vlády, nebo o předčasných volbách. Přemotivovaná opozice cítí příležitost. Jenže situaci jen vyhrocuje. Chtělo by to chvíli mlčet.

FICOVO SLOVENSKO

Při tak silných obviněních, jaká ve čtvrtek vytáhl prokurátor Špirka, by se normální politici minimálně do vyšetřování stáhli z obrazovek. To bychom ale nebyli na Ficově Slovensku. Konspirační teorie, které denně nastoluje se sugestivním výrazem v tváři premiér a v nichž hraje hlavní roli kosmopolita a „Židoameričan maďarského původu“ Soros, nahrávají i Kaliňákovi. Žádná pokora, žádné sypání popela na hlavu, ale nekonečné sebevědomí s maskou oběti na tváři.

Prokurátor Špirko ale není žádný hej, nebo počkej. Není to hlas ctižádostivé opozice, není to žádný řadový ublížený úředník. Je to dlouholetý státní zástupce s výsledky, který byl šikanovaný vládou, když chtěl choulostivé věci prošetřit.

Autorka je šéfredaktorka slovenského týdeníku MY.

Protestní akce v Bratislavě
Za slušné Slovensko! Tisíce Slováků vyšly do ulic, chtějí novou vládu