Letos se dokumenty Bezpečnostní informační služby i Vojenského zpravodajství trefily do mezinárodně zjitřené doby.

Evropa v nesnázích

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou doutná, globální pakt o migraci je v troskách, motory evropské integrace, Německo a Francie, mají značné vnitropolitické problémy a Británie možná z unie odejde s prásknutím dveří bez dohody. 

Český prezident Miloš Zeman
Vymyšlení agenti? Zemanovo tvrzení odmítáme, reagují zpravodajci

Jinak řečeno, ideální podmínky pro nepřítele, který kuje pikle a nejraději by viděl Evropskou unii rozklíženou a NATO rozmělněné. Vzkaz zpravodajců, že se máme bát především ruských a čínských špionů, tak dopadl na úrodnou půdu.

Informace o tom, že mezi jejich diplomaty je nepřiměřeně moc nediplomatů, kteří se tu prohánějí ve vozidlech s modrými písmeny, ovšem není nijak překvapivá. Ministr zahraničí Tomáš Petříček koneckonců ohlásil, že bude po ruské ambasádě vyžadovat jejich redukci. 

Český prezident Miloš Zeman
Zeman se opřel do BIS. Vymýšlí si špiony, žádné cizí pravodajce neodhalila, řekl

Nikoho asi také neporazilo sdělení, že Číňané využívají různých fór k tomu, aby se od přítomných zástupců českých firem i politiků dozvěděli to, co potřebují k prosazování svých ekonomických zájmů. Naše agenty ovšem zneklidňuje fakt, co všechno jsou Češi ochotni prozradit, aniž by si uvědomili, komu tím škodí. 

Vedle toho jsou pochopitelně i tací, kteří utajované skutečnosti, výsledky výzkumu či informace z armádního prostředí prodávají, což je ovšem kapitola jiná. BIS spolupracuje s policií, takže podobné případy se snad vyšetřují jako trestný čin. Na rozdíl od hlouposti, která je – bohužel – beztrestná.

Prostor pro policii

Civilní rozvědka také upozorňuje na složité ekonomické vazby mezi firmami, které jako koneční vlastníci ovládají cizinci se záměrem dostat se k zajímavým státním zakázkám. Bylo by přínosné vědět, zda v takovýchto případech pracují příslušné orgány svižněji než v domácích korupčních kauzách a dotačních podvodech. Mimochodem i o nich zpráva BIS hovoří a celkem podrobně popisuje, jak se různí šíbři snaží obejít zákon nebo přivést stát do úzkých, ať už se to týká oblasti IT, zdravotnictví či dopravy.

Prezident Miloš Zeman a předseda Senátu Jaroslav Kubera
Kubera se sešel se Zemanem. Shodli se na ambasádě v Jeruzalémě i obraně

Je jen dobře, že se premiér rozhodl na leden svolat mimořádné zasedání vlády, na němž by ministři měli závěry tajných služeb probrat a říct, jak s nimi naloží.

Ve srovnání s tímto záměrem shledávám iniciativu TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů na zřízení „Vyšetřovací komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému“ za komickou. Koho by si komise asi zvala na kobereček? Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga? Možná by se u ní mohli zastavit cestou z Hradu, kde je český prezident přijme jako nejvzácnější zahraniční návštěvy.

Ochotně a bez ruské pomoci

Kdyby se politici těchto čtyř stran zamysleli nad textem BIS, museli by seznat, že jejich snaha je nesmyslná. Na vnitřní záležitosti našeho systému totiž mají daleko větší vliv než autoritáři všeho druhu sami Češi. 

„Drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých občanů (ideologicky motivovaných a přesvědčených o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie či prvoplánově proruských) a ruské entity je nepodporují,“ píše se ve zprávě. V takové zemi by chtěl být Matou Hari každý Putinův špion. Práci by za něj totiž udělali místní.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
CzechTourism: Ministryně Dostálová by měla odstoupit. Vyzvala ji k tomu ODS

Proto jsem přesvědčena, že má-li vzniknout nějaká alarmistická komise, tak především pro vzdělání. Nikdy nebude dost miliard na to, aby se zaplatili kvalitní učitelé s rozhledem, argumentačními schopnostmi a láskou k vědomostem. Znalý člověk může nemít rád USA, EU nebo NATO, kvůli tomu se určitě demokratický stát nerozpadne. 

Rozdíl mezi ním a agilním šiřitelem dezinformací, s nímž je hračka manipulovat, je právě v tom, že svůj postoj dokáže racionálně, ne-ideologicky zdůvodnit. Klíč k bezpečnosti naší země nedrží špioni, ale kantoři.