O jejich šéfech Michalu Koudelkovi a Dušanu Navrátilovi dokonce s pomocí Werichova citátu řekl, že „buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze“. Rozhněvalo ho, že varování BIS a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před společností Huawei může ohrozit investice automobilky Škody Auto a společnosti PPF Petra Kellnera v Číně. A Číňané by si mohli rozmyslet záměr utratit u nás 8,5 miliardy korun.

Prognostik v akci

Za NÚKIB a proti prezidentovým výrokům se postavili předseda vlády a ANO Andrej Babiš, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček i kompletní opozice vyjma KSČM.

Je tedy český prezident placeným agentem čínských soudruhů? Dělá to kvůli přízni miliardáře Petra Kellnera, v jehož soukromém letadle se před lety vrátil z říše středu? Dluží něco lidem ze svého okolí, kteří s Číňany dělají kšefty? Pošilhává po společnosti, kterou tak dovedně stabilizoval prezident Si Ťin-pching? Možná neplatí nic z toho. Miloš Zeman je původním povoláním prognostik, a tak si třeba jen spočítal, kam Čína směřuje.

Karikatura Milana Kounovského

Ve výzkumu umělé inteligence je už dnes jedničkou. Na světě je pouhých pět firem, které jsou schopny nabídnout mobilní sítě páté generace, dvě jsou z Číny, mezi nimi i Huawei. Ve dvacítce technologických gigantů je devět čínských společností. Čína úspěšně dobyla odvrácenou stranu Měsíce. Významně pokročila v oblasti vývoje kvantových počítačů. Brzy se tak může stát nejen hospodářskou, ale i armádní supervelmocí, neboť její zbraňové systémy budou chytřejší než americké.

A je tu projekt Nové hedvábné stezky, díky němuž si finančně zavazuje státy Střední Asie, kudy infrastruktura budoucnosti povede. Počítači řízené elektrárny, přístavy, hypermoderní dálnice a železnice tu rostou jako z vody. Za čínské peníze
a s čínskými podmínkami provozu.

Číňané předělávají půlku zakoupené Afriky k obrazu svému. Vlastní řecký přístav Pireus a majetkově ovládají několik evropských letištních uzlů. Jde přitom o centrálně řízenou, ideologicky monotematickou zemi. Donald Trump svým byznysově selským rozumem pochopil, že je to buď, anebo.

Miloš Zeman si zřejmě řekl, že v rodině vazalských států dosáhne na lepší drobky z panského stolu ten, který se sklonil co nej-ochotněji. Vše běželo jako po másle. Podlézavý tón se vyplácel. Kellnerova PPF je pár krůčků od podpisu strategické dohody s firmou Huawei o nasazení mobilních 5G sítí, stejná čínská firma podle serveru Neovlivni.cz loni prostřednictvím partnerů získala obří zakázku na datové centrum energetické polostátní společnosti ČEZ.

Do ložnic a kuchyní ne

Pak ovšem přišlo varování NÚKIB, které se týká zhruba 160 subjektů z tzv. kritické infrastruktury. Ani to ale ještě nebyl ten správný spouštěč. Jím bylo až vylíčení schůzky Andreje Babiše s čínským velvyslancem na Facebooku ambasády ČLR. Ve vyjád-ření, jež tam i přes apel ministra zahraničí Petříčka visí dodnes, čínská strana s uspokojením bere na vědomí, že česká vláda bude usilovat „o nápravu příslušných chyb“ a „bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem“. To bylo na Babiše moc, čínského velvyslance označil za lháře a postavil se proti prezidentu Zemanovi.

Pokud to myslí vážně, nestačí se rozčilovat doma. Řešení musí být celoevropské, radikální a ofenzivní. Čína nechť je naším váženým obchodním partnerem a za přesně daných podmínek i investorem. Do našich kuchyní, ložnic a pracoven ale nemá co nahlížet. Ne proto, že by něco odposlechla nebo okopírovala. Nesmíme dovolit, aby manipulovala našimi životy a měla pod kontrolou naše rozhodnutí, mírová i válečná.