V krajských městech trumfovalo ANO a nezdá se, že by svůj zásek neproměnilo v primátorské posty. Tón vyjednávání udali dva úspěšní moravští politici, ostravský Tomáš Macura a brněnský Petr Vokřál. Ačkoli by oba poskládali i dvoučlenné koalice, rozhodli se oslovit další dvě až tři uskupení.

Důvod je prostý, usnadnit rozhodovací procesy na radnici, které bude výrazně menšinová opozice brzdit jen stěží. Petr Vokřál obdobně zdůvodnil i to, že ke stolu přizval ČSSD. Ta totiž v magistrátních volbách dramaticky ztratila, ale v městských částech byla úspěšná. Budoucí primátor by si její účastí v radě pojistil loajalitu šéfů některých brněnských čtvrtí.

Mimochodem, eventuální pražská vláda Pirátů, Jana Čižinského a Jiřího Pospíšila může narážet právě na odpor úspěšných starostů z ODS, kteří jí budou házet klacky pod nohy. Brno a Ostrava kromě sázky na široký konsenzus při řízení města také naznačily, že i v hnutí ANO mohou vyrůst zajímavé osobnosti.

Ostravský Tomáš Macura je asi tou nejviditelnější. Pohříchu právě on už ohlásil, že po skončení čtyřletého primátorského mandátu v politice skončí.