V Británii chystají nový zákon. Krádež psa má být trestána mnohem přísněji než krádež jiné věci. Je to jeden z nečekaných důsledků covidové krize.

Jak to spolu souvisí?

Lidé museli trávit čas doma. Zhusta se nemohli scházet ani navzájem. Potřebovali přítele. Pes byl první na ráně. Hlavně však módní plemena, jako jsou francouzští buldočci či kříženci labradora a pudla s legračním názvem labradoodle. Na zvýšenou poptávku reagovaly ceny, které se zvedly na dvojnásobek.

Angličtí Švejkové (ano, tento náš národní hrdina byl civilním povoláním zloděj psů) vycítili příležitost. Počet krádeží se též zdvojnásobil. Scotland Yard se jimi však nezabýval. I přes růst cen nešlo o zvlášť závažné zločiny.

Teď mají být pes a s ním i další domácí miláčkové povzneseni. Už nebudou považováni za věc, leč něco zvláštního. Poukazuje se i na to, že jejich ztráta přivodí majiteli stres.

Koronavirová pandemie má tedy zvláštní vedlejší produkt. Obnažuje dětskou bezbrannost člověka, který hledá chlupatého přítele. Cynismus ničemů. A dává základ pro zvláštní právní postavení zvířat.