Vlastimil Válek (TOP 09), který se pravděpodobně stane ministrem zdravotnictví, v rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že čekat v nemocnici na vyšetření šest hodin není nic dramatického, a přejete-li si špičkové ošetření v USA, musíte počítat se zadlužením celé rodiny: „To je stejné, jako když chcete chodit na fotbal jen na FC Barcelona. Můžete, ale zaplatíte si to. Nemůžeme mít v jakémkoliv oboru úplně stejně kvalitní péči.“ Jeho slova vzbudila zděšení. Neprávem.

Lidé, kteří volili koalici SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, dali hlas nízkým daním, štíhlému státu a revizi pojistných systémů se spoluúčastí každého občana. Ten je v klausovském pojetí svobodným jedincem, který se má o sebe v první řadě postarat sám. Teprve když není zbytí, má mu pomoci erár. Letošní volby byly referendem o Andreji Babišovi, ale pochybuji, že lístkem pro trojkoalici lidé vědomě házeli do urny svůj souhlas s tím, co zákonitě pod taktovkou pravice přijde.

Kateřina Perknerová
Voda se dovařila

Sociálně citlivý program měli Piráti a opravdu levicový sociální demokraté. Ti první mají čtyři poslance, druzí ani jednoho. Příští premiér Petr Fiala je kultivovaný konzervativec, katolík a vzdělanec. Svým ideovým zaměřením je příznivec vyrovnaného rozpočtu, podpory podnikatelů a živnostníků, připlácení za nadstandardní zdravotní péči a důchodového připojištění. Zkrátka ODS není stranou pro nemajetné, nízkopříjmové, samoživitele, pro lidi na okraji nebo daleko od středu. Jejich zájmy teď nebude ve vládě zastupovat nikdo.

Andrej Babiš správně pochopil, že opuštění voliči, jejichž hlasy propadly a kterých je zhruba milion, mohou být příště důležitou silou. Proto se hned přihlásil o jejich přízeň. V poslaneckém klubu ANO je většina lidí, kteří si přáli vládu s ODS (včetně Babiše, Aleny Schillerové, Karla Havlíčka) a levice jim je bytostně vzdálená. Možná ale i oni vyslyší šéfův apel, protože skutečné volno teď bude na levoboku.