Přednostní vakcinace lidí starších 80 let je správná, potřebná, rozumná. Je zřejmé, že způsob jejich přihlašování do pořadníku nebyl zvolen nejšťastněji, což dokládá i fakt, že ze 434 tisíc lidí této věkové kategorie je dosud přihlášena necelá polovina. Ostatní seniory bude nezbytné oslovit jinak, ať už prostřednictvím telefonátu, dopisu nebo osobního angažmá mobilního týmu. Lidé jako šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský, krajský radní pro zdravotnictví v Hradci Králové Zdeněk Fink, ředitel nemocnice v Českém Krumlově Jindřich Florián nebo náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová neměli od loňského léta, maximálně podzimu, dělat nic jiného než přemýšlet, jak zařídit, aby lidé nejvíc ohrožení covidem-19 byli naočkováni co nejdříve.

Jenže oni měli jiné starosti. Totiž sehnat životadárnou dávku pro sebe, eventuálně své rodinné příslušníky. Zdeněk Kabátek bude v pondělí vysvětlovat členům správní rady VZP, proč v době chronického nedostatku vakcíny hledal hlavně jehlu pro svou paži. Prý chtěl jít příkladem. Jako premiér a ministr zdravotnictví. OK, v tom případě by rada, jíž předsedá poslankyně ANOa lékařka Věra Adámková, měla mít po ruce aspoň deset běžných občanů, kteří odpoví na první dobrou na otázku, kdo je Zdeněk Kabátek. Je to zkrátka neomluvitelné.

Živá voda na Zemanův mlýn

Nestane se ale nic, kromě toho, že Kabátek bude muset část platu odevzdat na charitu. Za dramatických okolností (noční dýchánky v restauraci Rio’s, Faltýnkovy šachya vynucená Prymulova rezignace) totiž teprve loni na podzim obhájil svůj mandát. Prý by nebylo taktické ho uprostřed pandemie odvolávat a VZP znejisťovat. Březovský a Florián rezignovali. Šteflovou ministr odvolal. Finka už nikdo nikam nezvolí. Kabátek má zkrátka extra postavení. Jak se však zachoval, o něm mnohé vypovídá.

Lidé se nemění, jen v krizi odhalují svoji podstatu. Někdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík předbíhal ve frontě na Žofíně při tryzně za Karla Gotta, Kabátek z hnízda exnáměstka Marka Šnajdra (ODS) se nechal přednostně očkovat. Lubomír Volný, bývalý poslanec Okamurovy SPD, obchodník s chudobou a hrdý nacionalista, okázale nenosí roušku a ve sněmovně se porval jako hulvát ze čtvrté cenové skupiny. Exprezident Václav Klaus zpochybňuje vakcínu a ve jménu svobody porušuje pravidla, která mají chránit ostatní. A America first Donald Trump neváhal povzbudit své radikální příznivce v útoku na Kapitol.

Zkrátka když to vypadá jako kachna, kváká to jako kachna, tak je to kachna.