Nyní hrozí, že namísto vysněného makání se Babišova vláda bude muset potýkat s hašením požárů, které nejspíš způsobil premiér v době, kdy mu stačilo podporovat tradiční politiky.

JE „ČAPÁK“ PODVOD?

Shrňme si situaci. České úřady podle očekávání získaly závěrečnou zprávu úřadu kontrolujícího správnost rozdělování unijních dotací pro farmu Čapí hnízdo. Ve zprávě s velkou pravděpodobností stojí, že „Čapák“ dostal zhruba 50milionovou dotaci neoprávněně a že byla porušena unijní i tuzemská pravidla pro udílení dotací. Ačkoli toto může natvrdo říci s trestněprávními dopady jen soud, nelze podobné věty překládat do češtiny jinak, než že došlo k podvodu. I proto unijní úřady nařídily dotaci odebrat.

close Kresba Milana Kounovského info Zdroj: Deník zoom_in

Tuzemští úředníci se zjevně nechtějí (nebo neumějí) vzepřít aktuálnímu premiérovi a zprávu se rozhodli nezveřejnit. Alespoň ne celou. Argumentují, že by mohlo dojít k narušení trestního řízení. Opět si to přeložme: to může znamenat pouze to, že policie šetří kauzu správně. A padá hlavní „argument“ hnutí ANO, že jde o „účelovku“.

KDO BUDE PREMIÉR?

To vše se odehrává pár dnů před několika zásadními událostmi. Již v úterý se sejde imunitní výbor a premiér mu bude vysvětlovat, jak to bylo s Čapím hnízdem. Ve středu přijde na ještě důležitější moment: Andrej Babiš a jeho vláda požádají sněmovnu o důvěru. Pokud neuspěje, bude Babišův kabinet automaticky řídit zemi v demisi. Miloš Zeman mnohokrát zopakoval, že jmenuje Babiše i podruhé, na čemž první kolo prezidentské volby o příštím víkendu asi nic nezmění.

Bude zábavné sledovat, jak proběhne skládání druhé vlády a zda premiér Babiš bude účast na vládě podmiňovat slibem nevydání jeho a Faltýnka k trestnímu stíhání. Vzhledem k počtům a situaci ve sněmovně nejspíš stačí slíbit Tomiovi Okamurovi post ministra zahraničí či školství a potom přemluvit jediného poslance kterékoli další strany, aby se při důležitém hlasování o vydání zapomněl na záchodě.

JEDNO ANO, JEDNO NE

Poslední měsíce velká část české společnosti naznačila, že jí je lhostejné leccos včetně toho, že premiéra stíhá policie. Této části Čechů je také nejspíš jedno, že taková situace nemá obdoby nikde ve světě, do kterého jsme se několik desetiletí chtěli dostat. Ale i tak je třeba jim opakovat: ano, toto je mezinárodní ostuda!

Naopak za jedním ano následuje také jedno ne. Ačkoli to před volbami často opakovalo celé hnutí ANO: kauzu Čapí hnízdo nerozhodnou voliči. Lidové soudy jsou (zatím) minulostí a o případné vině či nevině obviněných u nás nerozhodují obyčejní lidé. Činí tak soudy. 

Ve slušné společnosti by už dávno sílil tlak na premiéra, aby před soudem spolu s velmi drahými právníky rozprášil veškeré pochybnosti, které Čapí hnízdo budí. Buďme idealisté a věřme, že se zatím vlažný tlak z několika málo míst naší země postupně rozšíří do celé republiky.