Výsledkem je menšinový kabinet a řada spekulací, kdo se s kým nakonec domluví a co bude dál.

ODRAZ SPOLEČNOSTI

Ačkoli na to mnozí zapomínají, politika je vždy pouze odrazem společnosti. Úspěch zkorumpovaných politiků umožňuje společnost, v níž morálka hraje druhé housle. Zaslepený hon na korupčníky zase bují ve společnosti, která hledá za každou cenu obětního beránka, aby se většina mohla cítit dobře. Co jsme se v roce 2017 mohli dozvědět o sobě samých? Poměrně nelichotivé pravdy.

Tou nejdůležitější je návrat teze, že nevědomost je síla. Heslo pocházející z legendárního románu 1984 George Orwella se zhmotňuje každý den všude kolem nás. Uveďme si některé příklady, které by ještě před pár lety působily zcela absurdně, ale dnes se i díky působení sociálních sítí objevují často.

PRÁŠKOVÁNÍ A MIKROVLNKY

V posledních týdnech proslul poslanec rasistické SPD Radek Koten, který na svém Facebooku podporuje téměř všechny populární konspirace. Podle Kotena jsou mikrovlnky životu nebezpečné, čáry na nebi jsou důkazem rozprašování chemikálií, které dělají z lidí bůhvíco, lidé by pro jistotu měli nosit čepice opatřené hliníkovou vrstvou, aby na ně nemělo toto obří spiknutí vliv. A můžeme předjímat, že šéf bezpečnostního výboru sněmovny bude brzy prosazovat také nejnovější objev amerických konspirátorů – Země je skutečně placatá.

Přijde vám to jako velmi dobře propracovaný blud pacienta v permanentní psychiatrické péči? Tak sněte dál. Těmto věcem mnozí z nás věří a řada politiků je kvůli touze uspět ochotna toto zpochybňování zjevných pravd podporovat. Možná i cynicky přiživovat.

Karikatura dne Milana Kounovského

Ale vraťme se k Orwellovu heslu – neznalost je síla. Lidé, kteří nerozumějí fungování současného mediálního světa, podléhají různým lžím jen proto, že je slyšeli dostatečně hodněkrát, nebo jim byly naservírovány v natolik atraktivním a pravděpodobném balení, že jim nedokážou odolat. A neplatí to jen pro úsměvné, byť nebezpečné konspirační teorie.

MÁTE SE NEJLÍP, ZVYKNĚTE SI

Ze stejné neznalosti stále více se komplikujícího světa vycházejí i obyčejnější, ale možná o to nebezpečnější touhy. Z neznalosti demokratických principů česká společnost opět chce raději hladký průběh rozhodování, než komplikovaný proces plný kompromisů. A to jim neváhá slíbit kdejaký politik, ať už je cynik, nebo jen obyčejný naiva. Z neznalosti skutečného stavu migrace do České republiky se vytvořil obraz migrační krize, které podléhá většina národa, což letošní volby a nejspíš i ty prezidentské ovlivní více než skutečný stav naší země.

Pravda je taková, že rok 2017 byl pro Čechy nadmíru úspěšný, alespoň optikou polistopadového vývoje – tedy hospodářství se extrémně dařilo a Češi nikdy nebyli bohatší. Že to velká část populace neví a myslí si, že prožívá nějakou katastrofu, je pro vývoj této země klíčové. Politici budou dříve či později muset řešit, proč se to děje. A budou to muset stihnout do opravdové krize, která jistě přijde.