NE: Ať komunisté vrátí, co ukradli

Komunisté po zrůdném únoru 1948 přepadli v noci všechny kláštery mužské, ženské i fary a násilím duchovní bez udání důvodu odvezli. Ukradli církvím majetek, tak ať to vrátí, zloději komunističtí! A co tolik umučených a zavřených katolických duchovních a sester! Číhošťský páter Toufar, kterého komunističtí estébáci ve Valdicích ubili k smrti. A další kněží v Jáchymově, na Mírově, ve Valdicích.

Tak ať vše vrátí komunisté. Oni to církvím ukradli. Církev nejsou jenom kněží a řádové sestry, ale věřící lid této krásné země, kterou právě komunisté od roku 1948 devastovali a ještě si pozvali okupační sovětskou armádu, když jim začalo téci do bot. A do dneška se církvím ani neomluvili.

A to se zase díky Zemanovi a Babišovi roztahují, a přitom ve volbách získali nejméně mandátů od revoluce. Jestli se to zdaní, tak je to další krádež! Věřím, že rozumní soudci z ústavního soudu to shodí do autu.
Vladimír Hubálovský

ANO: Náhrady byly špatně vypočteny

Restituce rozhodně zdanit! Nemám důvěru k vypočteným náhradám. Nečasova vláda si jistila voliče a ze státního rozpočtu rozdávala. Z cizího krev neteče. Církev by se měla starat o potřebné, a zatím se honí za majetkem.
Jitka Kubíková

ANO: Církev si majetek nahrabala

Jsem rozhodně pro zdanění peněžních náhrad církvím, poněvadž majetek nezískaly svojí prací, nic nestavěly a nevyráběly.

Lidé jim odkazovali celé majetky, někdy i na úkor vlastních dětí, hodně si církev nahrabala během křižáckých válek. Považuji celé restituce za hrubou chybu. Kromě toho se hlavy církve vůbec neřídí podle Krista, který žil v chudobě. Oni nevědí kolik zlata na ornátech na sebe navěšet. Myslím, že by se nic vracet nemělo, a jestliže už něco dostali, tak ať to zdaní.
Ludmila Tichavská

NE: Zdanění by nás postihlo všechny

Restituce nezdaňujme. Nejde totiž jen o církve, ale o všechny občany. Znamenalo by to porušení zásady „vrátit, co bylo ukradeno“ a „splnit, co bylo slíbeno“. Byl by to precedent, který by se týkal do budoucna i všech fyzických a právnických osob.
Jaroslava Sedláková

ANO: Zfalšované závěti

Rozhodně ano! Přidáváme ještě jeden příběh. V raném středověku se stávalo, že umírala pobožná šlechtična. Jelikož číst a psát uměli pouze mnichové, povolala na sepsání poslední vůle mnicha. Tento ji zkreslil a vše bylo odkázáno církvi. Pobožná šlechtična k tomu připsala tři křížky, a „bylo vymalováno“.

Ježíš Kristus kázal chudobu. Zejména římskokatolická církev je však známa hromaděním obrovských majetků. Ty také byly sestaveny z desátků a drobných příspěvků chudých věřících.
Josef a Mária Kropáčovi