Před komunálními volbami Piráti oprašují jeden ze svých úhelných kamenů. Marihuana má být legální a řádně zdaněná. Je to úlet jako některé další pirátské plány na „sdílenou ekonomiku“?

V tomto případě nikoli. Konopí pro zábavu je dostupné například v Kalifornii či v Kanadě. V Evropě se už dlouho v omezené míře prodává v Nizozemí. Není potřeba říkat, že všechny zmíněné země jsou příkladem prosperity a rozvoje.

Mezi odbornou veřejností panuje víceméně shoda, že marihuana není lidskému zdraví ani společnosti škodlivější než alkohol. Přední expert na závislosti Ivan Douda upozorňuje, že mnohem větší hrozbou jsou léky na bázi opiátů, které užívá padesát procent obyvatel.

Jistě, dá se říci, že ideální by byl svět bez všech drog, bez kouření, bez pití, bez sprosté mluvy, bez sexu a tak dále. Jenže otázkou je pro koho. Moderní liberální stát nemá právo zakazovat svobodným občanům něco, co neohrožuje bezpečnost společnosti. Konopí ji zcela jistě neohrožuje. Má s ním zkušenost, ač je zakázáno, většina zdejších středoškoláků. A prospívají.

Je tedy lepší měkkou drogu řádně prodávat dospělým, čojkou kontrolovat kvalitu a v neposlední řadě tučně zdanit.