Prezident, který už od listopadových voleb neznává jejich jasný, mnohokrát soudy, včetně toho nejvyššího, potvrzený výsledek. Trump neustále lže o údajném zfalšováním prezidentských voleb a snaží se všemi povolenými i nepovolenými prostředky zabránit předání moci právoplatně demokraticky zvolenému novému prezidentovi Joe Bidenovi.

Ve středu, kdy Trumpovi republikáni zřejmě ztratili v doplňovacích volbách v Georgii i většinu v Senátu a Bidenovo vítězství mělo být potvrzeno na slavnostním zasedání obou komor zákonodárného sboru USA, „dobyli“ trumpovci násilně budovu Kongresu.

Stalo se to jen chvíli poté, co Trump v projevu před nimi prohlásil, že on vyhrál volby, že svoji porážku nikdy neuzná a že i senátní volby v Georgii byly zfalšované.

Tyto lži zopakoval Trump i na Twitteru, kde po střelbě a potyčkách přímo v budově Kongresu vyzval své příznivce aby se „v míru šli domů“. Na poslední chvíli tak ale přece jen zatáhl za záchrannou brzdu, kdy jím rozjetý vlak mířil k úplné destrukci americké demokracie, nebo možná k ještě něčemu horšímu. Ale až vývoj příštích hodin a dnů ukáže, zda se tím podaří zabránit fatální americké tragédii.