Spousta občanů musí stornovat již zaplacené zájezdy, rodiče se musí postarat o své školou povinné děti. Restauratéři a hoteliéři počítají ztráty, někteří pořadatelé kulturních akcí možná zkrachují. Není ale zbytí.

Český premiér Andrej Babiš
Česko vyhlásilo nouzový stav. Vláda omezila provoz restaurací po 20. hodině

Ministři se chovají odpovědně a profesionálně, až na pár detailů jim nelze nic vytknout. Teď je přesně ta chvíle, kdy musí jít politika stranou a všichni by se měli chovat jako pasažéři na jedné lodi. Těch, kteří k tomu přistupují nejen odpovědně, ale také příkladně, je hodně. Hlásí se stovky mediků, kteří chtějí vypomáhat v nemocnicích. Herci a budoucí učitelé nabízejí pomoc při hlídání dětí.

Skauti roznášejí potraviny starým lidem. To jsou dobré zprávy o stavu České republiky ve stavu nouze. Avšak čím víc se bude prodlužovat období, v němž budou omezena občanská práva a svobody, tím nervóznější lidé budou. Každý preventivní krok, který přepracovanost nebo hysterii utlumí, je proto vítaný. Týká se to především personálu zdravotních a sociálních zařízení, k němuž bychom měli být vlídnější než kdykoli předtím.

Koronavirus v Česku. Odpovědi na nejčastější otázky.
PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi ke koronaviru. Co se v Česku smí a co je zakázané