„Dnešní dohoda je historickou šancí pro Palestince, aby konečně získali nezávislý stát. Po sedmdesáti letech, kdy byl zaznamenán jen malý pokrok, by to mohla být poslední šance, jakou kdy budou mít,“ prohlásil v úterý večer našeho času před Bílým domem Donald Trump. A to jen za přítomnosti izraelského pre-miéra Netanjahua. Palestinský prezident Mahmúd Abbás před Bílým domem chyběl. Proto mohl plán na místě ocenit jen Netanjahu. „Je to skvělý plán pro Izrael, je to skvělý plán pro mír. Upřímně, pane prezidente, vzhledem ke všemu, co jste pro Izrael už udělal, nejsem překvapen. Jste nejlepším přítelem, kterého Izrael kdy v Bílém domě měl,“ uvedl premiér Izraele.

Židovský stát má opravdu všechny důvody, aby byl s plánem spokojen. Podle něj mu mají zůstat všechna území s nelegálními židovskými osadami, třicet procent předpokládaných palestinských území. Mapa nového palestinského státu, jak ji předpokládá mírový plán, tak vypadá jako okousané kuřecí stehno. Celý, nikoli jen západní Jeruzalém, se má stát metropolí židovského státu.

Vesnice hlavním městem?

Hlavním městem Palestiny má být vesnice Abú Dís u předměstí východního Jeruzaléma. Jako územní kompenzaci má dát Izrael Palestincům kus pouště u hranic s Egyptem. Palestinský stát, bez vlastní armády, by měl navíc zůstat pod bezpečnostní kontrolou Izraele, včetně střežení hraničních přechodů. Není proto divu, že Abbás nazval mírový plán konspirací a tvrdě ho odmítl.

Jediným, ale důležitým plusem Trumpova plánu je, že ho podporuje nebo alespoň neodmítá velká část arabských zemí. Ty přitom Palestince do značné míry financují. To vytváří tlak na Abbáse, aby o plánu začal jednat.