Autor je spisovatel

Jednou z největších nerovností v životě je abeceda. Lidé na jejím začátku mají mnohem víc příležitostía od okolí i větší ohledy. Nedávno jsem třeba dělal pořádek v databázi našeho klubu, neboť někdo zapomíná platit příspěvky. 

K smrti tu administrativu nesnáším, takže aby mi lépe ubíhala, otevřel jsem si láhev bílého. Zatímco členům se jmény začínajícími na písmena A až H jsem psal slušná upozornění typu „Milý bratře, nejspíš nedopatřením jsi zapomněl zaplatit příspěvek…“, někde mezi „H“ a „L“ už píši jen „ahoj, máme nové číslo účtu“, zhruba u „M“ jsem si s klesající hladinou v láhvi všiml, že oslovení „milý bratře“ posílám i členkám, a lidé okolo „R“ už dostávali jen sarkastické maily jako: „Myslíš si, že je leden, že jsi poslední feečko poslalv lednu?“

Jakub Horák
Pěna dní: Takové normální volby

Myslím, že v rámci rovnosti by jména všech měla začínat na „A“, protože takhle jsou lidé puncováni nerovností už odmalička. Myslíte si, že žertuji, že? Nicméně profesor Jeffrey Zax zkoumal osud 3281 mužů z Wisconsinu. Z tohoto vzorku vybral soubor lidí, kteří byli téměř identičtí v IQ a studijních výsledcích, ale měli abecedně odlišná příjmení. A porovnal jejich studijní výsledky.

„Statisticky jsme se dívali na dva lidi, kteří byli ko-piemi jeden druhého,“ shrnul Zax. „Přestože byli ve všech ostatních ohledech stejní, u chlapce s iniciálou na začátku abecedy byla podstatně větší pravděpodobnost, že ho učitelé neformálně označí za vynikajícího studenta. Pravděpodobnost, že budete označeni za vynikajícího studenta, klesá při rozdílu10 písmen asi o 10 procent. Pokud jste Clark, máte možná o 10 procent větší pravděpodobnost, že budete označen za skvělého studenta, než vaše ‚dvojče‘, které shodou okolností má příjmení Norton.“

Vidíme to i v politice. Adamová, Bartoš, Babiš, Fiala… Ovšem jak k tomu přijde takový Lubomír Volný, že?  Divím se, že to nějaký aktivista ještě nezvedl jako vážný celospolečenský problém!

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.