Striktní klecový zákaz by jednoznačně znevýhodnil české a moravské drůbežáře proti dovozům z jiných zemí. Spravedlivé řešení je jediné - pakliže by se měly zakázat klece, tak by se měly zakázat v celé Evropské unii, tedy ve všech 27 členských státech. Podmínky prostě musí být co nejvíce vyrovnané, ne jednostranně pokřivené regulacemi. Byť vedené možná dobrými úmysly.

Koronavirus: Je to pryč?

A jaký je váš názor? Pište prosím na adresu nazory@vlmedia.cz. Vaše příspěvky rádi zveřejníme.

Proto jako právník přicházím s následujícím návrhem.

Ano, zákaz přijmout, ale s (právní) účinností, až stejný zákaz bude platit po celé Evropské unii. Zákaz by byl prostě platný, avšak ne však (zatím) účinný. To by bylo vůči našim zemědělcům - drůbežářům fair. A současně by byl vyslán zbytku EU jasný signál, že nám na ochraně zvířat záleží.

Pavel Kopecký: Babiš i opozice po covidu – a před krizí

 A propos, Ti politici, kteří s lehkostí říkají, že není žádný problém zemědělcům finančně vykompenzovat ztráty, které by jim vznikly zavedením tohoto zákazu, ze státního rozpočtu by měli současně jasně říci, komu konkrétně se tyto peníze seberou. Nezapomínejme, že už nyní se počítá s půl bilionem rozpočtového schodku. A to není málo, a budou je splácet ještě děti našich dětí.

 Autor je právník a publicista